Článek
Plyne to z německé studie konzultační společnosti Ernst & Young (EY), podle níž čínští investoři na starém kontinentě loni uskutečnili 196 nových transakcí, zatímco v předloňském roce ještě 247.
Investičních akcí Číňanů markantně ubylo v druhé polovině loňského roku. EY zaznamenala pokles o 26 procent, přičemž hodnota transakcí v tomto období byla nejnižší od roku 2014.
Celkem Číňané v Evropě podle EY loni vynaložili 31,2 miliardy dolarů (713 miliardy korun), zatímco předloni 57,6 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun) a o rok dříve rekordních 85,8 miliardy dolarů (19,6 bilionu korun).
Nejvíce čínské společnosti v loňském roce investovaly v klíčových zemích EU, tedy v Německu, Velké Británii, Itálii a Francii. I v těchto zemích ale byly investice nižší.
Oblasti spotřebního zboží a služeb jsou jediné, kde investic přibylo, a to více než o sto procent. „V Číně rapidně roste střední třída, jejíž příslušníci stále více nakupují a konzumují,“ vysvětlují autoři studie.
Podobné to bylo v posledních letech s čínskými investicemi v České republice. Zatímco v roce 2014 byl podle České národní banky (ČNB) příliv téměř nulový.
O rok později činily přímé čínské investice v tuzemsku 6,8 miliardy korun a v roce 2016 vystoupaly na historické maximum 12,5 miliardy, než se v následujícím roce propadly na předběžně vyčíslených 5,8 miliardy korun.
Celkový stav investic z Číny do Česka na konci roku 2017 činil odhadem okolo 22,8 miliardy korun.
V Česku byli aktivnější Rakušané i Britové
V posledních letech na sebe strhla pozornost zejména čínská společnost CEFC nákupy Pivovarů Lobkowicz Group, metalurgického podniku Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalové Slavie Praha a jejího stadionu v pražském Edenu a vstupem do aerolinií Travel Service či cestovní kanceláře Invia.cz.
Poté, co se CEFC dostala do finančních problémů, začala její aktiva nejen v České republice přebírat čínská státní investiční společnost CITIC Group.
Pro loňský rok ještě ČNB nemá k dispozici ani předběžná čísla. Podle údajů zveřejněných českou pobočkou EY však trh fúzí a akvizic v jeho první polovině v Česku rostl a nejvíce zde investovali Britové, Rakušané, Američané, Francouzi a Němci.
Podle ekonoma Vladimíra Pikory stojí za ústupem Číňanů v České republice a celé Evropě dva faktory.
„Čína začíná mít problémy sama se sebou. Její ekonomika ztrácí dech. Sama potřebuje kapitál. Už není nažhavená na vývoz jako před pár lety. Myslím také, že Čína vidí, že její investice v Africe mají větší potenciál a potenciální výnos než v Evropě. A jestliže už není tolik kapitálu jako dříve, preferuje Afriku,“ sdělil Pikora Právu.
Třetí čínská investiční vlna
Není bez zajímavosti, že za posledních 13 let přišly na starém kontinentě tři čínské investiční vlny, vždy postupně větší. První kulminovala před krizí v roce 2007 (11,9 miliardy dolarů), načež se objem investic propadl, aby se znovu postupně zvedal na 23 miliard dolarů v roce 2011.
Následoval další sestup na 10 miliard v roce 2013, aby se vlna znovu vzedmula k rekordním 85,8 miliardy dolarů v roce 2016.