Článek
Říjnový výrobní index nákupních manažerů vzrostl meziměsíčně o 0,3 bodu na 50,1 bodu. Růst tak překonal odhady analytiků, kteří počítali s výsledkem 49,9 bodu. Hodnota indexu nad 50 bodů značí nárůst aktivity výrobního sektoru.
„Je to pozitivní signál, že malý nárůst průmyslové výroby by měl dále pokračovat,“ uvedl Lynn Song, hlavní ekonom ING zaměřený na Čínu.
Evropská komise vyšetřuje Temu kvůli prodeji nelegálních produktů
Podle expertů může jít o výsledek první fáze ekonomických stimulů, jimiž se Peking snaží řešit potíže se slabším růstem, než jaký by vedení země očekávalo.
Čínská ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí o 4,6 procenta. Vláda přitom počítala s posílením o pět procent. Hospodářství země dlouhodobě táhnou dolů problémy ve stavebnictví a realitním sektoru.
Čína kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím v září schválila sérii pobídek, mezi nimi například snížení úrokových sazeb a další podporu akciových trhů. Nyní bude schvalovat druhý balíček, podle expertů ještě důležitější než ten první.
Zahrnovat má například zvláštní emisi dluhopisů, jejichž výnosy poslouží na pomoc místním samosprávám s řešením jejich zadlužení.
Podle agentury Reuters by balíček měl obsahovat pobídky v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, tedy asi 32,5 bilionu korun. Rozloženy mají být do několika následujících let. Finanční podpora má posílit důvěru domácích spotřebitelů.