Hlavní obsah

Čínská odveta: Sankce paralyzovaly největšího amerického výrobce dronů

Skydio, největší americký výrobce dronů, který své stroje dodává i Ukrajině, čelí krizi v dodavatelském řetězci. Důvodem jsou sankce, které na společnost v polovině října uvalil Peking. Čínské firmy tak mají zakázáno dodávat firmě Skydio komponenty klíčové pro výrobu dronů.

Foto: Profimedia.cz

Americký voják operující s dronem X10D společnosti Skydio

Článek

Společnost Skydio požádala o pomoc americkou vládu. Ta je znepokojená tím, že Čína narušuje jak americké dodavatelské řetězce, tak i poskytování pomoci Ukrajině, která je zákazníkem sankcemi postižené firmy, uvedl s odvoláním na zdroje obeznámené se situací server Financial Times (FT).

„Pokud by někdy existovaly nějaké pochybnosti, tato akce jasně ukazuje, že čínská vláda použije dodavatelské řetězce jako zbraň k prosazení svých zájmů před našimi. Je to pokus eliminovat přední americkou společnost vyrábějící drony a prohloubit závislost světa na čínských dodavatelích dronů,“ napsal generální ředitel Skydio Adam Bry ve zprávě zákazníkům, kterou má FT k dispozici.

Potvrzeno: Spoléhat se na Čínu je risk

Aktuální problémy výrobce dronů podtrhují rizika, jimž americké společnosti spoléhající se na Čínu v dodávkách komponentů čelí. Zahraniční firmy podnikající v Číně navíc mají obavy, že Peking používá bezpečnostní zákony k zadržování jejich tamních zaměstnanců a provádění firemních razií v zemi.

USA zakážou investovat do vývoje kvantových počítačů a AI v Číně

Amerika

Čínské sankce, uvalené 11. října, se netýkaly výhradně Skydio, ale i několika dalších amerických podniků. Jednalo se o odvetný krok za to, že Washington schválil prodej útočných dronů Tchaj-wanu.

Pro Skydio jsou sankce problémové hlavně kvůli tomu, že pro dodávky baterií do dronů měla firma jediného čínského dodavatele. Tím byl Dongguan Poweramp, dceřiná společnost japonské TDK. Firmě bylo nařízeno, aby se Skydio přerušila obchodní vazby. Čínské úřady ale měly podle jednoho ze zdrojů FT navštívit vícero domácích dodavatelů pro amerického výrobce bezpilotních letounů.

Skydio svým zákazníkům sdělila, že kvůli čínským sankcím zavedla přídělový systém pro baterie dodávané pro jeho drony a že nebude mít nové dodavatele dříve než na jaře. Firma jedná o alternativách se společnostmi v Asii včetně Tchaj-wanu. Zapojili se i američtí představitelé, kteří kontaktovali asijské spojence, aby prodiskutovali způsoby, jak společnosti pomoci.

Ukrajina dostala přes tisíc dronů

Skydio se sídlem v kalifornském městě San Mateo neprodává drony pouze americké armádě, ale i té ukrajinské. Na Ukrajinu za dobu války s Ruskem poslala už více než 1000 dronů pro účely shromažďování zpravodajských informací a průzkumu. Bezpilotní letouny Ukrajina využila také k dokumentaci ruských válečných zločinů. Kyjev má zájem také o další tisíce kusů nejnovějšího typu dronu X10D.

Financial Times uvedl, že čínská akce navíc přichází v době, kdy americký Kongres zvažuje zavedení legislativy, která by zakázala Američanům létat s drony vyrobenými čínskou společností DJI. Ta je na poli globálního průmyslu komerčních dronů dominantním hráčem.

„Máme podezření, že Skydio bylo cílem Pekingu, protože je pravděpodobně považováno za konkurenta DJI. Pokud je na tom něco dobrého, můžeme tuto epizodu využít k urychlení naší práce na diverzifikaci dodavatelských řetězců dronů pryč od Číny,“ citoval FT jednoho nejmenovaného amerického představitele.

Čína vrací úder. Posvítí si na dovoz plastů z USA či EU

Ekonomika

Výběr článků

Načítám