Článek
Mezikvartálně ekonomika v prvním čtvrtletí stoupla o 1,6 procenta, což rovněž překonalo odhady analytiků, kteří čekali růst o 1,4 procenta.
Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě. Nejnovější statistiky mohou Peking uklidnit v době krize na domácím trhu s nemovitostmi. Nad očekávání dobré výsledky a oživení ekonomiky mohou pomoci i tváří v tvář rostoucí zadluženosti regionálních vlád.
Navzdory obtížím čínského hospodářství po pandemii covidu-19 si Peking pro letošek stanovil cíl, kterým je růst HDP okolo pěti procent. Loňské tempo růstu 5,2 procenta bylo podle vlády pravděpodobně zkresleno oživením po roce 2022, kdy byla nižší srovnávací základna.
Statistický úřad označil údaj za první čtvrtletí za dobrý start do nového roku. Analytici jsou ale v hodnocení opatrnější.
„Silný růst v prvním čtvrtletí výrazně přispívá k dosažení čínského cíle pro letošní rok kolem pěti procent. Podporu v průběhu čtvrtletí vykazovala také průmyslová výroba, ale její slabé březnové údaje jsou důvodem k určitým obavám. Stejně znepokojivé je, že čínské domácnosti mají nadále své peněženky zavřené,“ citovala agentura Reuters Harryho Murphyho Cruise, ekonoma Moody’s Analytics.
Průmyslová výroba v březnu podle statistiků meziročně vzrostla o 4,5 procenta, což byl pomalejší růst, než očekávali někteří analytici. Maloobchodní tržby rovněž zaostaly za odhady, když stouply o 3,1 procenta.