Článek
Na prodej je podle zdrojů téměř stovka nemovitostí včetně kancelářských budov, hotelů či průmyslových zařízení. Tyto nemovitosti leží převážně ve velkých čínských městech, některé se však nacházejí také v Evropě či ve Spojených státech. Bloomberg konkrétně zmiňuje Česko a Gruzii. CEFC Europe ale v úterním prohlášení ujistila, že plánovaný prodej se nemovitostí v ČR nedotkne.
CEFC v České republice spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona.
CEFC patří v Česku například stadión Eden Aréna v pražských Vršovicích, administrativní a obchodní komplex Florentinum, za který zaplatila téměř osm miliard korun, nebo historická budova bývalé Živnobanky v centru Prahy. Jak v únoru upozornil Radiožurnál, nemovitosti CEFC zastavila proti půjčce, kterou si v Česku vzala.
Čínská skupina minulý týden stáhla žádost o navýšení podílu v česko-slovenské skupině J Finance Group na 50 procent, kterou podala k České národní bance (ČNB). V současné době má CEFC ve finanční skupině podíl 9,9 procenta. J Finance Group již dříve uvedla, že transakce je nepřijatelná, pokud jsou informace o stíhání šéfa firmy a ekonomických problémech CEFC pravdivé.
V současné době je také pozastaven nákup podílu v ruské ropné firmě Rosněft, za který měla CEFC zaplatit 9,1 miliardy dolarů (188 miliard korun). Podle Reuters přitom čínská firma už zaplatila první splátku.