Článek
V jednom z nejsilnějších prohlášení v probíhající obchodní válce čínský mluvčí ministerstva obchodu Che Ja-tung uvedl, že by USA měly zrušit všechna jednostranná celní opatření, pokud skutečně chtějí problém vyřešit.
Mluvčí ministerstva zahraničí Kuo Ťia-kchun doplnil, že obě země nevedly konzultace ani vyjednávání o clech, natož aby dosáhly dohody. Zprávy tvrdící opak označil za falešné.
Trump dříve tvrdil, že jednání probíhají, což ale popřel americký ministr financí Scott Bessent s tím, že ještě nezačala.
Když se ho na čínská prohlášení ve čtvrtek zeptali američtí novináři, uvedl Trump, že kvůli clům „měli dnes ráno schůzku“. Na dotaz, kdo měl schůzku, americký prezident odpověděl, že „na tom nezáleží“.
Trump uvedl, že by při jednáních s Pekingem byl „velmi milý“, ale po posledních komentářích Číny kritizoval Čínu na své platformě Truth Social za to, že odmítla objednaná letadla od Boeingu. Také zopakoval obvinění týkající se dovozu syntetického opioidu fentanylu z Číny.
Šéf Boeingu Kelly Ortberg uvedl, že Čína již vrátila dvě letadla a kvůli obchodním sporům se chystá vrátit další.
Trump už během tohoto týdne naznačil zmírnění svého postoje vůči Číně s tím, že již uvalená cla na čínské zboží by mohla být výrazně snížena, ale nebudou nulová. Obchodní válka je v plném proudu, když USA uvalily až 145procentní cla na dovoz čínského zboží a Čína odpověděla 125procentním clem na americké výrobky.
Podle agentury Reuters ale asijská země už zvažuje výjimky ze svých uvalených cel a vyzývá firmy k identifikaci zboží, které by mohlo být od tarifů osvobozeno. Její ministerstvo obchodu teď připravuje seznamy položek, které by mohly být z tarifů vyňaty.
Čínská vláda se například zajímala o zboží, které firmy nemohou získat jinde než ve Spojených státech a které by ochromilo jejich dodavatelské řetězce. Seznam výjimek se má týkat například vakcín, chemikálií nebo leteckých motorů a odpovídá dovozu v hodnotě 45 miliard dolarů. Americká CNN doplnila, že Čína v tichosti zrušila cla na některé polovodiče alespoň částečně pocházející ze Spojených států.
Čínská asociace polovodičového průmyslu oznámila, že cla se nově neuplatňují na čipy navržené v USA, ale vyrobené v jiné zemi, například společností TSMC na Tchaj-wanu.