Článek
Fond CIC byl založen v roce 2007 a spravuje část ohromných čínských devizových rezerv. Zpočátku investoval do malých podílů ve veřejně obchodovaných společnostech, v současné době se už ale pouští do větších přímých investic.
Téměř poloviční podíl, konkrétně 49,99 procenta, drží v Heathrow španělská společnost Ferrovial. Právě od ní a od dalších investorů fond CIC svůj desetiprocentní podíl odkoupil.
Jak uvedl server BBC, Velká Británie v porovnání s ostatními západními zeměmi nejeví až takové obavy ze vstupu Číny do její ekonomiky. "Je třeba říci, že Spojené království má mnohem otevřenější vztah s Čínou oproti mnoha jiným velkým ekonomikám," nechal se slyšet manažer Stephen Joske z penzijního fondu Australia Super se sídlem v Pekingu. Podle něj v mnoha případech politika poškozuje ekonomický rozvoj, z něhož těží obě strany.
Pro zajímavost, dvacetiprocentní podíl v Heathrow koupil v srpnu katarský fond Qatar Holdings. V současné době se ke kontraktu mají vyjádřit příslušné evropské regulační orgány.
Investice po celém světě
Šéf čínského fondu už na konci loňského roku avizoval, že CIC hodlá ve Spojených státech i v Evropě investovat do energetických, vodních, dopravních a dalších infrastrukturálních projektů. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že CIC hned v lednu koupil 8,7procentní podíl v londýnské Thames Water Utilities za 276 miliónů liber (asi 8,6 miliardy korun).
Čínský fond také získal podíly ve francouzské ropné a plynárenské společnosti GDF Suez, v ruské těžební firmě Polyus Gold, v australské Horizon Roads, která provozuje mýtný systém, a v dalších společnostech v Jihoafrické republice, Kanadě, Vietnamu a Brazílii.