Článek
Od začátku roku evidují čínské nemocnice výrazně vyšší počet novorozenců, napsal deník Yicai. Děje se tak během roku Draka, jenž začal lunárním novým rokem 10. února, přičemž drak je v čínském zvěrokruhu považován za obzvláště příznivé znamení, uvedla agentura Reuters.
Jedna z nemocnic ve městě Wu-si na východě Číny hlásí 20procentní nárůst počtu novorozenců ve srovnání s loňským rokem. Ještě vyšší meziroční nárůst, a to o 72 procent, pak eviduje nemocnice v severozápadní provincii Šen-si, uvedly čínské noviny.
S porodností v Číně je úzce spojená míra uzavřených sňatků, protože neprovdaným matkám jsou často odpírány příspěvky na výchovu dětí. V loňském roce počet registrací sňatků poprvé po několika letech vzrostl, byť vliv na to měly i nevyřízené žádosti z doby koronavirové pandemie.
Čína se propadá do deflační spirály
Čínský prezident Si Ťin-pching loni prohlásil, že je nezbytné „aktivně pěstovat novou kulturu manželství a rození dětí“, aby se země mohla nadále rozvíjet. Většina mladých lidí však zůstává svobodná, případně svatbu kvůli špatným pracovním vyhlídkám odkládají. V zemi totiž, alespoň podle statistiky z loňského léta, panuje rekordně vysoká nezaměstnanost mladých lidí (přes 21 %). Brzdou je i chronicky nízká důvěra spotřebitelů v ekonomiku, uvedla Reuters.
Podle demografů nebude mít boom „dračích dětí“ pravděpodobně dlouhého trvání, protože stále více žen se rozhoduje zůstávat bezdětnými kvůli vysokým nákladům na péči o děti. Roli ale podle nich hraje i neochota vzdát se nebo pozastavit svou kariéru v tradiční společnosti, kde jsou ženy stále považovány za hlavní pečovatelky a kde diskriminace na základě pohlaví zůstává běžná.
Čína je jedním z nejdražších míst na světě pro výchovu dítěte v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) na hlavu, uvedl ve středu pekingský think-tank YuWa Population Research Institute. Ten ve své studii zároveň uvedl, že výchova dětí vede u žen ke snížení placené pracovní doby a snížení mezd, zatímco živobytí mužů zůstává do značné míry nezměněno.