Hlavní obsah

Čína zakazuje vývoz některých materiálů důležitých pro výrobu čipů do USA

Čína zakazuje vývoz některých důležitých komponent pro výrobu polovodičů do Spojených států. Reaguje tak na nová omezení Washingtonu zaměřená na schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy. Mezi materiály, jejichž vývoz je zakázán, patří gallium, germanium a antimon. V úterý to oznámilo čínské ministerstvo obchodu, které se odvolává na obavy o národní bezpečnost.

Foto: Florence Lo, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Vývoz gallia, germania, antimonu a supertvrdých materiálů do Spojených států není v zásadě povolen,“ uvedlo ministerstvo.

Dodalo, že zákaz se týká materiálů s dvojím užitím, tedy takových, které mohou mít jak civilní, tak vojenské využití. Navíc u grafitových materiálů, které také mohou mít dvojí užití, zavádí Čína přísnější kontrolu a před jejich vývozem je nutné zjistit, kdo a k čemu bude tento materiál v USA využívat. Grafit je mimo jiné důležitý pro výrobu baterií pro elektromobily.

Omezení z USA

Rozhodnutí Číny přichází poté, co Spojené státy v pondělí představily nové restrikce vývozu vyspělých polovodičových technologií do Číny. Učinily tak třetí zásah proti čínskému polovodičovému průmyslu za tři roky. V rámci nových opatření americká vláda zařadila dalších 140 společností na seznam firem, kterým američtí dodavatelé mohou prodávat zboží pouze v případě, že obdrží speciální povolení. Jsou mezi nimi zejména čínští výrobci čipů a dodavatelé zařízení pro výrobu čipů, včetně firmy Naura Technology Group.

Peking po kroku Washingtonu slíbil, že bude hájit své zájmy. Uvedl, že Spojené státy zneužívají opatření pro kontrolu vývozu a brání normální hospodářské a obchodní výměně.

Čína se podle letošní zprávy Evropské unie na celosvětové produkci gallia podílí 94 procenty. Tento stříbřitě lesklý kov je důležitým materiálem pro polovodičový průmysl, používá se mimo jiné v integrovaných obvodech, LED diodách a fotovoltaických panelech. V případě germania, polokovu důležitého pro optická vlákna a přístroje pro noční vidění, má Čína na celosvětové produkci podíl 83 procent, upozornila agentura AFP.

Peking už loni zpřísnil omezení pro vývoz těchto prvků a požadoval při jejich vývozu informace o konečném příjemci a podrobnosti o jejich konečném použití. Nyní je vývoz zcela zakázán.

I přes americké sankce dělá Huawei ve vývoji čipů pokroky

Ekonomika

Výběr článků

Načítám