Článek
Čína je druhým největším konzumentem ropy na světě. Nižší dovozní ceny jsou přínosem, protože podporují výkon a marže a umožnily lukrativní vývoz nafty a benzinu státními rafineriemi. Čínské nákupy jsou také záchranným lanem příjmů pro Moskvu, Teherán a Caracas, jejichž ekonomiky jinak omezují západní sankce a pokles investic.
Podle údajů firem sledujících tankery Vortexa a Kpler Čína přepravila za prvních devět měsíců letošního roku po moři rekordních 2,765 milionu barelů ropy denně z Íránu, Ruska a Venezuely. Tyto tři země se na celkovém dovozu ropy do Číny ve sledovaném období podílely zhruba čtvrtinou. Loni to bylo 21 procenty a v roce 2020 jejich podíl činil 12 procent, vyplývá z analýzy Reuters.
Úspory sice představují jen zlomek hodnoty čínského dovozu, ale mají význam pro nezávislé rafinerie, které aktivně vyhledávají výhodné nabídky, uvedl Kang Wu, analytik firmy S&P Global Commodity Insights.
Sankce na ropu v praxi. Malajsie jí prodala dvakrát tolik, než může vytěžit
Čínské ministerstvo zahraniční na konkrétní otázky zaslané agenturou Reuters neodpovědělo. V zaslaném prohlášení zopakovalo svůj postoj, že Peking je proti jednostranným sankcím a že normální čínský obchod si zaslouží respekt a ochranu.
Analýza Reuters porovnává, kolik by čínští dovozci zaplatili při nákupu podobné ropy od producentů, na které se nevztahují sankce. Dovozem z Ruska Čína za devět měsíců letošního roku ušetřila 4,34 miliardy USD. U dovozu venezuelské ropy ušetřila v průměru deset dolarů za barel proti srovnatelné kolumbijské ropě. Při nákupu íránské ropy pak ušetřila 15 dolarů za barel proti ropě z Ománu. Celkové úspory z nákupu venezuelské ropy tak činily 1,17 miliardy USD a z íránské ropy 4,2 miliardy USD.
Protože státní rafinerie Sinopec a PetroChina upustily od nákupu íránské a venezuelské ropy, končí tato ropa převážně u menších provozovatelů rafinerií přezdívaných teapot, tedy čajové konvičky. Tyto menší rafinerie mají obvykle kapacitu zpracování 100 000 až 200 000 barelů ropy denně a jsou méně významné než obrovské rafinerie, ale hrají důležitou roli, protože pomáhají pokrývat poptávku po rafinovaných produktech v daném regionu. Jsou však omezené kvótami na dovoz ropy.