Článek
Čína oznámila zpřísnění vývozu u sedmi druhů kovů vzácných zemin, mezi nimi je například scandium, yttrium nebo samarium.
I když názvy těchto surovin mnozí nejspíš slyší poprvé, sloučeniny těchto vzácných zemin mají v současné době obrovské využití. Používají se v elektrických a elektronických součástkách, laserech, skle, magnetických materiálech a při nejrůznějších průmyslových procesech.
Největší asijská ekonomika těží téměř 70 procent světové produkce kovů vzácných zemin, a pokud by chtěla, mohly by výrazně narušit dodavatelský řetězec při výrobě špičkové elektroniky, upozornila agentura Bloomberg. Kontrola Pekingu nad těmito vzácnými surovinami je už delší dobu vnímaná jako potenciální geopolitická zbraň.
„Nové kontroly mohou dál omezit globální dodávky,“ uvádí analýza společnosti Citic Securities. „Touto politikou Čína chrání své národní zájmy a posiluje strategickou hodnotu investic do průmyslu vzácných zemin,“ stojí ve zprávě.
V pátek oznámené zpřísnění kontrol neznamená úplný zákaz jejich vývozu, ale veškeré zásilky do zahraničí projdou přísnější kontrolou, kdo tyto suroviny kupuje a proč. Po zavedení obdobných kontrol u jiných kovů se jejich vývoz dočasně snížil na nulu, protože exportéři potřebovali čas získat nutné certifikáty, dodal Bloomberg.
Prvků vzácných zemin je celkem sedmnáct. Čína zpřísnila kontrolu těch méně rozšířených, další na seznam ještě může přidávat.
Zmíněné suroviny mají většinou podobu měkkých kovů stříbřité barvy. Za vzácné zeminy nebo kovy vzácných zemin jsou označovány nikoli proto, že by jich bylo málo v absolutních číslech, ale že se málokdy vyskytují v takových koncentracích, aby se vyplatila těžba. Ta navíc představuje velkou zátěž pro životní prostředí, neboť kovy se dají z rudy dostat pouze loužením v silné kyselině.
Vzácné kovy má Grónsko i Ukrajina
Dříve se těžily i například v Kalifornii, v současnosti je největším dodavatelem právě zmíněná Čína. Významná ložiska má také Grónsko, což je jedním z důležitých důvodů amerického zájmu.
Další ložiska kovů vzácných zemin se podle serveru BBC nacházejí i na území Ukrajiny, se kterou se USA snaží o uzavření dohody o těžbě nerostů. Část z těchto ložisek je na Ruskem okupovaných územích. Experti upozorňují, že průzkum a případná nová těžba je záležitostí mnoha let.
Peking omezení vývozu řady vzácných zemin oznámil v pátek současně s odvetnými cly na dovoz zboží z USA ve výši 34 procent, ve stejné výši jako nově vyhlášená americká dovozní cla na Čínu.
Kvůli obchodní válce klesají světové burzy už třetí obchodní den v řadě. Hlavní index čínských akcií CSI 300 vykazoval v pondělí ráno pokles téměř o devět procent.
Politické vedení Číny podle Bloombergu současně debatuje o posílení opatření na podporu domácí ekonomiky. Ve spolupráci s čínskou centrální bankou jedná například o možném zlevnění úvěrů a půjček a dalších nespecifikovaných opatřeních na podporu domácí spotřeby, porodnosti a exportu.
Státní fondy také plánují nebo již zahájily nákupy akcií s cílem stabilizovat tamní burzu. V součtu má jít o opatření v hodnotě až dvou bilionů jüanů (6,23 bilionu korun).