Článek
Snížení LPR o čtvrt procentního bodu je největší od zavedení referenční sazby v roce 2019. Jednoletá LPR zůstala beze změny na 3,45 procenta.
„Jde o dosud největší signál. Jinými slovy, začal největší cyklus snižování úrokových sazeb v historii,“ uvedl analytik Jen Jüe-ťin ze společnosti E-House China Research and Development Institution. Snížení bude mít podle něj přímý dopad na realitní sektor, protože sníží náklady na hypotéky.
V Číně je většina nových a nesplacených úvěrů založena na jednoleté sazbě LPR. Pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték.
V průzkumu agentury Reuters provedeném tento týden mezi 27 pozorovateli trhu jich snížení pětileté LPR očekávalo 25. Předpokládali, že sazba klesne až o 0,15 procentního bodu.
To, že sazba nakonec klesla hlouběji, podle Reuters naznačuje, že Peking se už tolik neobává negativních dopadů nižších úvěrových sazeb na měnu nebo na banky jako v loňském roce. Naposledy Čína snížila pětiletou LPR loni v červnu o deset bazických bodů.
Peking zintenzivňuje úsilí o záchranu churavějícího realitního sektoru, opatření přicházejí ale jen postupně. Sektor tvoří čtvrtinu ekonomiky. Ceny nových domů loni zaznamenaly nejhorší pokles za posledních devět let.
Skomírá i čínský akciový trh, kde hlavní index postupně klesl až na pětileté minimum. Čínské akcie klesaly i v úterý, snížení základní úrokové sazby hypoték tak důvěru investorů ve vyhlídky trhu s nemovitostmi a širší ekonomiky nedokázalo výrazně posílit.