Hlavní obsah

Čína se nemůže zbavit deflace. Spotřebitelské ceny tam klesly druhý měsíc v řadě

4:23
4:23

Poslechněte si tento článek

Deflační tlaky v Číně nadále přetrvávají. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu klesl o 0,1 procenta, zatímco v únoru to bylo dokonce o 0,7 procenta, takže se jedná už o druhý měsíc v řadě, kdy statistici evidovali ve druhé největší ekonomice světa deflaci. Ta se navíc zakořenila i v průmyslu, kde výrobní ceny v březnu meziročně klesly o 2,5 procenta. Sestupný trend tak vykázaly již 29. měsíc v řadě.

Foto: Hao Qunying/VCG via Getty Images

Zákaznice v supermarketu v čínském městě Chan-tan v provincii Che-pej

Článek

Se spotřebitelskou deflací Čína bojovala už ve druhé polovině roku 2023. Minulý rok sice ceny v zemi stoupaly, ale ani jeden měsíc růst nepřesáhl jedno procento.

Jisté pozitivum na březnových číslech nabízí alespoň jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a pohonných hmot. Ta v březnu meziročně vzrostla o 0,5 procenta a odrazila se tak od únorového poklesu o 0,1 procenta, informovali statistici.

„Je pravděpodobnější, že uvidíme divergenci (odklon) mezi spotřebitelskými cenami a výrobními cenami,“ řekl serveru CNBC Tianchen Xu, hlavní ekonom společnosti Economist Intelligence Unit.

Podle něj jádrové spotřebitelské ceny vykazují známky růstu, zatímco ceny výrobců se budou v důsledku narušení obchodu dál zhoršovat. „Čínští vývozci v podstatě soutěží o menší globální trh,“ dodal s odkazem na celní válku proti Spojeným státům, které Čínu zatížily 145procentním dovozním clem.

V březnu čínský premiér Li Qiang předložil výroční zprávu o práci vlády, která označila zvýšení spotřeby za hlavní prioritu pro nadcházející rok, protože země si stanovila ambiciózní cíl růstu kolem pěti procent HDP.

Je to poprvé za deset let, kdy Peking dal spotřebě tak vysokou prioritu, uvedla Laura Wangová, hlavní čínská akciová analytička Morgan Stanley. Dodala, že vládní pracovní zpráva zmiňovala slovo „spotřeba“ 27krát, což je nejvíce za poslední dekádu.

S rostoucími americkými cly „Peking zdvojnásobí nebo dokonce zečtyřnásobí svou intenzitu zvyšování domácí spotřeby“, řekl CNBC Li Daokui, profesor ekonomie na univerzitě Tsinghua a bývalý poradce Čínské lidové banky. Očekává, že nová stimulační opatření vedoucí k podpoře spotřeby vláda oznámí do 10 dní.

Prví snahy na oživení přišly už v březnu, kdy Čína zdvojnásobila letošní dotace na program spotřebitelského obchodu v hodnotě 300 miliard jüanů (bezmála 927 miliard Kč). Dotace mají pokrýt přibližně 15 až 20 procent z kupní ceny vybraných produktů, včetně mobilních telefonů střední třídy a domácích spotřebičů.

Podpora nebude stačit

Julian Evans-Pritchard, vedoucí oddělení China Economics ve společnosti Capital Economics ale podotýká, že velká část fiskálních výdajů je stále věnována na rozšíření nabídkové strany ekonomiky.

„Zdá se nepravděpodobné, že podpora spotřeby bude dostatečná k tomu, aby plně kompenzovala slabší export. Zdá se, že nadměrná kapacita se bude zhoršovat, což zhorší tlak na snižování cen,“ uvedl Pritchard ve své zprávě.

Deflace je pro spotřebitele sice dobrou zprávou, ovšem pouze v případě, pokud nemá dlouhého trvání, varuje analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

„Problém deflace tkví především v tom, že se lze velmi jednoduše dostat do spirály, ze které je složité se vymanit. Po snižování cen na pultech obchodů následuje neustálý tlak na cenu v rámci konkurenčního boje. Výrobci a dodavatelé dokážou však čelit jen po nějakou dobu. Po snižování zisku sáhnou výrobci do oblasti snižování platů, propouštění a omezování výroby, protože za své zboží dostávají méně a méně peněz. Nakonec přichází bankrot a v celkovém důsledku pokles HDP,“ vysvětlil.

Výběr článků

Načítám