Článek
Cílem tohoto opatření má být, aby si každý mohl „proklepnout“ svůj protějšek a zjistit si o něm, jak si v oblasti vztahů vlastně stojí.
Podle čínských médií budou Peking a Šanghaj patřit mezi první města, kde se databáze o uzavřených manželstvích zveřejní. Do roku 2015 se plánují takovéto záznamy pro celou zemi, a to i navzdory předchozím skluzům a odkladům.
Bigamie je v Číně protizákonná a objevila se i mezi vysokými představiteli vládnoucí komunistické strany. Příkladem může být bývalý šéf Národního statistického úřadu Čchiou Siao-chu, v roce 2007 vyloučený ze strany s nálepkou člověka se „zhoubným společenským a politickým vlivem“.
Drahý úlet
Jedna ze studií týkající se mimomanželských afér v Číně, zveřejněná v USA v roce 2005, uvádí, že 20 procent z 1240 dotázaných ženatých mužů v čínských městech a 3,9 procenta z 1275 vdaných žen uvedlo, že mělo v posledních 12 měsících nemanželský poměr.
V loňském prosinci byl v centrální provincii Chu-pej zadržen ženatý úředník kvůli podezření ze zabití těhotné ženy. Ta po něm požadovala buď svatbu, nebo dva milióny jüanů (asi 5,6 miliónu korun).
Podle čínských úřadů roste rapidně i množství rozvodů, v roce 2009 činil počet rozloučených párů téměř 2,5 miliónu.