Článek
Vládní záměr, který by se měl týkat měst jako Peking nebo Šanghaj, naznačil už koncem minulého týdne ministr financí Lan Fo’an.
„Zavedeme silnější fiskální stimuly,“ uvedl bez bližších podrobností. Bloombergu nyní konkrétní záměr potvrdily další zdroje.
Návrh podtrhuje současnou snahu vlády v Pekingu pomocí finančních pobídek oživit hospodářský růst. Ten sráží mimo jiné vleklá realitní krize, kterou před třemi lety odstartoval pád developerské společnosti Evergrande, v minulosti nejhodnotnější realitní firmy světa.
Čínská podpora ekonomiky zabírá, továrnám se v říjnu dařilo
Od té doby se do potíží dostaly další desítky firem, které trápí problémy se splácením dluhů.
Miliony prázdných bytů
V zemi jsou kvůli tomu miliony prázdných bytů, o něž kupci nemají zájem. Značné množství projektů zůstalo nedokončených. Přesné číslo volných a nedostavěných bytů není známé.
Potíže vedly k poklesu cen nemovitostí i jmění čínských domácností. Ty kvůli realitní krizi přišly podle Bloombergu o miliardy dolarů. Tamní trh zároveň ztratil důvěru zahraničních investorů.
Stavebnictví a reality tvoří zhruba čtvrtinu celé čínské ekonomiky a jejich rozvoj byl v uplynulých letech tahounem tamního růstu. Proto se vláda v Pekingu snaží nemovitostní trh znovu nastartovat. Aktuálně tak činí zmíněnými pobídkami. Mimo jiné například zlevnila už uzavřené hypotéky.
Hodnota prodaných rezidenčních nemovitostí i díky tomu v říjnu poprvé od loňského května meziměsíčně vzrostla. Byla o 7,1 procenta vyšší než v září.