Hlavní obsah

Chybí shoda. Zákon, který má pomoci více než milionu lidem s bydlením, poslanci odložili

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Dlouho vyhlížený zákon o podpoře bydlení už poslanci letos projednávat nebudou. Sněmovní výbor tento týden prodloužil lhůtu, do kdy k němu lze posílat pozměňovací návrhy. Na podobě zákona stále nepanuje shoda mezi vládními politiky. Dávají si proto delší čas na další jednání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Bydlení stále více zatěžuje rodinné rozpočty. Ministerstvo pro místní rozvoj si řešení slibuje od nového zákona.

Článek

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj prodlužuje lhůtu pro navrhování změn opakovaně. Nejnověji dal poslancům čas do 3. ledna. Ministerstvo pro místní rozvoj se má k došlým podnětům zákonodárců vyjádřit do 10. ledna.

„Důvodem je, že na návrhu stále ještě nepanuje shoda v koalici. Shodli jsme se, že by měl projít, ale ne na jeho podobě,“ uvedl poslanec a člen výboru Karel Haas (ODS).

Potíže s drahým bydlením má v Česku 1,6 milionu lidí

Ekonomika

Návrh je dalším pokusem politiků, jak pomoci lidem v bytové nouzi nebo těm zcela bez domova. V minulosti selhala snaha prosadit zákon o sociálním bydlení orientovaný na nejchudší domácnosti. Aktuální předloha se i proto zaměřuje na širší skupinu lidí.

Kromě asi 160 tisíc osob, které již v bytové nouzi jsou, má podle ministerstva pro místní rozvoj cílit na další zhruba 1,5 milionu Čechů. Ti aktuálně doplácejí na vysoké ceny nájmů či energií, kvůli nimž mohou mít potíže si bydlení v budoucnu udržet.

Pomoci jim má mimo jiné síť kontaktních míst, kde lidé budou moci získat rady, jak si stávající bydlení udržet, případně jak najít nové. Kontaktní místa mají vzniknout ve 205 obcích s rozšířenou působností.

Součástí návrhu je také systém garancí pro majitele, kteří tak mají získat jistotu zaplacení případných dluhů na nájemném či škod způsobených nájemníky. Nástroj má pomoci přesvědčit vlastníky nemovitostí, aby byty pronajali i lidem ze znevýhodněných skupin. Náklady zákona budou postupně narůstat až na 1,5 miliardy korun ročně.

Šance stále existuje

Návrh byl jedním z hlavních projektů v září odvolaného ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Vláda jej posvětila ještě před letními prázdninami. Zkraje července prošel i sněmovním prvním čtením. Po Bartošově konci na ministerstvu kvůli nezdařené digitalizaci stavebního řízení ale ochota návrh schválit výrazně ochabla.

Ke kritikům předlohy patří právě zmíněný Haas a spolu s ním i část dalších poslanců ODS. Vadí jim mimo jiné nárůst byrokracie spojený se zřízením kontaktních míst.

Ministerstvo pro místní rozvoj stále věří, že se podaří najít shodu a návrh parlamentem projde.

Pražské byty jsou nejméně dostupné ve střední Evropě

Ekonomika

Výběr článků

Načítám