Článek
Nezávislá výzkumná skupina Brookings Institution zjistila, že počet obyvatel v nejchudších čtvrtích vzrostl za deset let o jednu třetinu. Celkem 40 procent lidí v krajně chudých oblastech spadá do kategorie pod oficiální hranicí chudoby, která odpovídá ročnímu příjmu čtyřčlenné rodiny ve výši 22 314 dolarů (asi 410 000 korun).
Chudí se většinou soustřeďují v některých čtvrtích či skupinách čtvrtí v rámci komunity. Velmi chudé čtvrti ale čelí celé řadě výzev, které jdou od vyšších ukazatelů kriminality a horšího stavu zdraví až po menší možnosti vzdělávání i méně pracovních příležitostí, upozorňuje institut. Přitom zhruba 40 procent chudých žije mimo velká města.
Jako chudých přibývá více bělochů
Největší nárůst ukazatelů chudoby od roku 2000 vykazují podle institutu města v jižních státech, například Baton Rouge či Louisiana. Nicméně nejvyšší koncentrace chudých je v McAllenu v Texasu, kde lze za chudé označit více než třetinu obyvatel. Za ním následuje El Paso ve stejném státě a na třetím místě Memphis v Tennessee. El Paso je na druhém místě v USA také co do růstu koncentrace chudých, před ním je Toledo v Ohiu.
Nejchudší části jsou stále doménou černošských obyvatel, ale oproti roku 2000 v nich lze mezi ostatními očekávat více bělochů než Latinoameričanů. O více než 22 procent klesly v letech 2008 až 2009 příjmy místních vlád, zatímco výdaje narostly o téměř pět procent. Školství a zdravotnictví se na výdajích podílely 43,2 procenta.