Článek
„S kolegy z našeho resortu podněty občanů projdeme, přidáme k nim ty, které už máme, a já osobně v zájmu všech spotřebitelů v Česku tyto podněty zanesu panu předsedovi (ÚOHS) Petru Mlsnovi na jeho úřad a požádám ho, aby je prošetřil,“ uvedl Nekula.
Ministerstvo kvůli tomu zřídilo speciální e-mailovou schránku podnetypotraviny@mze.cz, kam mohou lidé své podněty zasílat.
Hlavním tématem schůzky mezi Nekulou a zmíněnými komorami byly ceny potravin a náklady na jejich produkci. Podle ministra se totiž někteří hráči na potravinovém trhu snaží zneužít spotřebitele, aby maximalizovali své zisky.
Vláda chce zjistit, kdo zdražuje potraviny. Prověří marže zemědělců i řetězců
„Obchodní přirážky byly extrémní“
„Rozumím rostoucím nákladům i nutnosti mít přiměřený zisk, nicméně data Českého statistického úřadu ukazují, že zvýšení obchodních přirážek bylo extrémní a u některých subjektů neodpovídá růstu nákladů. Všechny účastníky jsem proto vyzval k maximální transparentnosti, abychom se bavili nad jasnými čísly,“ řekl Nekula.
Kvůli výraznému zdražení cukru loni na podzim Nekula také podal oficiální podnět antimonopolnímu úřadu.
Obchody podle něj zneužily situaci před Vánocemi, kdy lidé pečou cukroví a nehledí tolik na to, kolik peněz za cukr utratí. „Mám za to, že zde plně nezafungovala hospodářská soutěž,“ řekl. Už dříve upozornil na to, že cena jednoho kilogramu cukru krystal na pultech obchodů podle ČSÚ stoupla od září do prosince o 77 procent, zatímco cena výrobců stoupla o 51 procent.
Podnět od ministerstva zemědělství pak obdržela také ČOI, a to kvůli slevovým akcím. Resort totiž zaznamenal případ, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 33 Kč a cena bez slevy byla 40 Kč. „Toto není žádná sleva, pokud to podle dat ČSÚ je běžná cena. Vnímáme to jako klamání spotřebitele,“ dodal Nekula.