Článek
Tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy nově platí žadatelé o stavební povolení v obci Kly na Mělnicku v případě, že u pozemku je už komunikace vybudována. „Poplatek jsme zavedli v létě. Pokud tam komunikace není a náklady na její zbudování nese investor stavby, tak poplatek nehradí. Pokud je komunikace hotova a jen se k ní investor připojí, tak ano,“ řekl Právu starosta Pavel Michalíček.
Poplatek za zhodnocení pozemku je čistě v pravomoci obcí. „Někde rozlišují, na co všechno se napojujete, zda jen na komunikaci, nebo i další infrastrukturu. Výše poplatku je různá, ale za bytovou jednotku to může být i 150 tisíc korun,“ potvrdila pracovnice stavebního odboru městského úřadu v Říčanech u Prahy.
Poplatky za povolení novostavby vybírá Kladno, avšak týkají se až investorů u projektů od čtyř bytových jednotek nebo od čtyř rodinných domů a nebytových prostor. U bytů se poplatek odvíjí podle velikosti a činí 15 až 30 tisíc korun za byt. U projektů na výstavbu rodinných domů nebo při tvorbě parcel hradí investor 30 tisíc Kč za dům či parcelu. „Poplatky směřují na rozšíření kanalizace, na rozšíření čističky a další veřejné služby spojené s další zástavbou,“ řekla Právu mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
Raději splácet hypotéku než nájem. Mnozí Češi ale na ni nemají
Dvě vyhlášky týkající se poplatku za zhodnocení pozemku schválili letos v Telči. Lidé, kteří měli už vodovod a připojili se ke kanalizaci, zaplatí do konce června 300 korun a vlastníci připojení nově k vodě a kanalizaci pak 450 korun za metr.
Peníze na rozvoj?
Poplatek za zhodnocení pozemku ale není celoplošný a v řadě oblastí nic takového jako podmínku stavebního povolení nežádají. Třeba na jižní Moravě nebo v jižních Čechách.
„Nic takového nevybíráme. Zasíťovaný pozemek u nás stojí více než 4000 Kč za metr čtvereční, a tak by se poplatkem cena ještě více vyšponovala,“ sdělil Právu starosta obce Boršov nad Vltavou Jan Zeman. Připomněl, že ale z něčeho se infrastruktura obce stavět musí. „Měl by se změnit koeficient daně z nemovitosti a znovu zavést přechodný pobyt. Z pronajímaných jednotek obec nic nemá,“ míní starosta Zeman.
Poplatek za zhodnocení stavebního pozemku na začátku roku probíral Právní kongres Svazu měst a obcí ČR a z něho vyplynulo, že jeho vybírání je pro mnoho starostů neznámou. Místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku možností jeho připojení na stavbu vodovodu nebo kanalizace obsahuje ustanovení zákona o místních poplatcích.
Pozemky setrvale zdražují, ceny letí vzhůru i na venkově
„Poplatníkem je vždy pouze vlastník stavebního pozemku, který je evidován v katastru nemovitostí jako vlastník v okamžiku zhodnocení pozemku. Je potom jedno, zda má vlastník skutečně vůli se připojit na vodovod nebo kanalizaci,“ uvedl advokát Robin Mlynář. Podle něho postačí, je-li pozemek zhodnocen možností připojení na vodovod nebo kanalizaci.