Článek
Právu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, kterého o výsledku soutěže ve čtvrtek večer informovala rumunská vláda.
Cena je důvěrná a zatím nebyla zveřejněna, ale podle odhadů analytiků by mohla činit až 201 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun). Investor musí později navýšit základní jmění firmy tak, aby jeho podíl vzrostl až na 51 procent.
O získání Oltenie měl ČEZ mimořádný zájem, protože tento rumunský distributor geograficky navazuje na distribuční firmy v Bulharsku, které koupila za necelých devět miliard korun minulý měsíc.
"ČEZ již podruhé uspěl v silné konkurenci. V zahraničí se stává značkou, které má důvěru, a které vlády dávají při rozhodování přednost," řekl Urban.
Společnosti ČEZ i E.ON, které se soutěže zúčastnily, předložily v listopadu vylepšené nabídky na nákup společností Electrica Oltenia i Electrica Moldova, o jejichž prodeji rumunská vláda rozhodla v dubnu.
Podle rumunských médií ČEZ údajně předložil nejlepší nabídku na nákup společnosti Electrica Oltenia, která má zhruba 1,36 miliónu zákazníků. Naopak E.ON předložil nejlepší nabídku na nákup podílu ve firmě Electrica Moldova. Ta má kolem 1,31 milionu zákazníků.
Firma Electrica Oltenia pokrývá území o rozloze 42 tisíc kilometrů čtverečních (16 procent trhu), což je téměř polovina rozlohy ČR. Působí v sedmi z celkového počtu 40 rumunských žup. Pod její správu patří města jako Pitešti, Craiova nebo Slatina. Má 2970 zaměstnanců. V roce 2002 firma vykázala podle ČTK zisk 313 000 eur při tržbách 5,8 milionu eur. V témže roce společnost prodala 6,8 milionu MWh energie.
ČEZ by chtěl v Rumunsku i v Bulharsku získat ještě tři uhelné elektrárny, uchazeči by měli projevit zájem do poloviny prosince. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil, že firma o elektrárny zájem má. Následovat by měla hloubková kontrola elektráren a poté budou zájemci podávat nabídky. ČEZ zkoumá i terén v Makedonii, Moldavsku a Bosně a Hercegovině.