Článek
ČEZ podle něj v ČR plánuje do roku 2050 postavit až deset menších modulárních reaktorů o souhrnném výkonu tři gigawatty. Současné tuzemské klasické elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.
U modulárních reaktorů ČEZ podle mluvčího nehledá pouze dodavatele technologie. „Chceme se na vývoji a výstavbě aktivně podílet, nebýt jen v poloze kupujícího - to přinese České republice násobný efekt. Využijeme dlouhodobou jadernou zkušenost českých expertů i firem,“ uvedl.
Dodal, že ČEZ by s vybraným partnerem mohl vyvinutý modulární reaktor případně i nabízet dál. První modulární reaktor podle něj společnost postaví v Temelíně, vzniknout by měl podle dřívějších informací v první polovině příští dekády.
Severoamerický Westinghouse vyvíjí reaktory AP300 SMR, které mají výkon 300 megawattů. Firma dnes v Praze plánuje představit ekonomické dopady svých reaktorů na ČR. Japonský GE Hitachi navrhuje modulární reaktor BWRX-300 o stejném výkonu jako reaktor Westinghouse. Rolls Royce aktuálně vyvíjí modulární reaktor o výkonu 470 megawattů.
Stát uzavřel s ČEZ bezpečnostní smlouvu k malým reaktorům
Westinghouse se účastnil také tendru na výstavbu nových tradičních jaderných bloků v Dukovanech, vláda ji však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže kvůli nesplnění podmínek. Westinghouse v srpnu podal odvolání proti výběru vítězné korejské firmy KHNP k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Teď se podle jihokorejského tisku možná nakonec výstavby zúčastní jako dodavatel některých částí elektrárny výměnou za to, že nebude pokračovat ve sporu o využití jeho duševního vlastnictví.
Malé modulární reaktory v budoucnu podle Kříže nahradí uhelné elektrárny, nejdříve ale uhlí nahradí plyn. Modulární reaktory podle něj budou určeny především pro dodávky tepla.