Článek
ČEZ k tomuto kroku přistoupil ještě před podepsáním připravovaného společného memoranda mezi dodavateli poslední instance, ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).
Průměrná záloha na nejběžnějších sazbách jako D02 byla stanovena v režimu DPI původně na 1700 korun. Tomu by v listopadu odpovídalo 850 korun a v prosinci zhruba 1000 korun. "Zákazníkům, kterým to ale situace umožňuje, doporučujeme platit zálohy i nadále v plné výši, aby předešli případnému nedoplatku ve vyúčtování," řekl Gazdík.
Klienti DPI u Innogy mohou platit nižší zálohy, musí si je ale sami vypočítat
Snížení záloh má zamezit tíživým sociálním dopadům na stovky tisíc domácností, které kvůli Bohemia Energy a dalším dodavatelům přišli před zimou o elektřinu a plyn. "Nejedná se o odpuštění plateb, částku za spotřebovanou elektřinu zaplatí domácnosti při finálním vyúčtování, opatření má ale zmírnit náhlou finanční zátěž, se kterou lidé nepočítali," řekl Gazdík.
ČEZ bude svým zákazníkům rozesílat rozpisy záloh s již vypočítaným snížením, začínající rozesílání záloh firma zastavila, lidem tak již přijdou aktualizované údaje. Naopak Innogy nové předpisy rozesílat nebude, lidé si mají částku sníženou o 50, respektive 40 procent vypočítat sami. Innogy tomu pouze přizpůsobí systémy.
Nižší zálohy u běžných produktů
ČEZ i ostatní dodavatelé poslední instance nadále apelují, aby lidé co nejrychleji přešli z režimu DPI na běžný produkt, kde jsou nižší sazby, a tím pádem i nižší zálohy.
Předepsané zálohy vycházejí z předchozí spotřeby odběratele, ale jsou vypočítány jen na maximální dobu šesti měsíců poskytování služby u dodavatele poslední instance, které jsou v hlavní topné sezóně a s nynější extrémně vysokou nákupní cenou elektřiny, která je vysoko nad historickými rekordními cenami. Proto jsou předepsané zálohy vyšší, než byli zákazníci zvyklí – i když odpovídají jejich dosavadní spotřebě.