Článek
ČEZ čekal se žádostmi o povolení dostavby jihočeské elektrárny na výsledek studie vládní komise o potřebě energetických zdrojů země v následujících třiceti letech. Nezávislá komise, vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem, doporučila vládě, aby otevřela a umožnila posuzovat všechny typy energie. Z reakcí politiků vyplynulo, že zprávu chápou jako doporučení i k většímu využití jaderné energie.
"Závěry Pačesovy komise potvrdily naší prognózu, že po roce 2015 začne i Česká republika trpět nedostatkem elektřiny. Počítáme s úsporami i rozvojem obnovitelných zdrojů, žádný jiný bezemisní zdroj však dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie," uvedl v pátek generální ředitel ČEZ Martin Roman.
"Zvažujeme proto možnost dostavět další dva původně plánované bloky v Temelíně a EIA (posouzení na životní prostředí) je jedním z kroků při shromažďování podkladů pro rozhodnutí," dodal.
Proti závěrům Pačesovy komise se postavil ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík.
Většina sněmovny je pro dostavbu elektrárny
Dostavbu elektrárny naopak podporuje ministr průmyslu Martin Říman (ODS). Podle něj bude další elektřina z jádra pro české hospodářství nutná. ODS je v tomto tématu vzácně zajedno s ČSSD. Také stínový ministr průmyslu Milan Urban rozšíření stávající kapacity Temelína podporuje.
S dostavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín souhlasí i většina zákonodárců. Podle ankety týdeníku Ekonom ji schvaluje 190 poslanců z 200. Z celé poslanecké sněmovny jsou proti pouze všichni zelení a jeden sociální demokrat; tři poslanci nevědí.
Proti dostavbě Temelína o další dva bloky protestují ekologové a rakouské protijaderné organizace.
Rakušané vyčítají české vládě také fakt, že v červnu ukončila takzvaný melkský proces. V dolnorakouském Melku byla v roce 2000 uzavřena dohoda o řešení sporů mezi Prahou a Vídní ohledně elektrárny.