Článek
"E.ON a ČEZ jsou jedinými účastníky nabídkového řízení," uvedl ředitel privatizační agentury OPSPI Dorin Mocea. Vítěze tendru vybere rumunská vláda do konce roku.
Cena, kterou ČEZ a jeho konkurent za podíly ve dvou společnostech nabídly, nebyla zveřejněna, analytik Libor Vinklát z České spořitelny odhaduje, že za podíl ve firmě Moldova mohl ČEZ nabídnout asi 3,8 miliardy korun a za podíl ve společnosti Oltenia ještě více, 6,3 miliardy korun.
Rumunsko zahájilo prodej obou distributorů elektřiny letos v dubnu. Electrica Moldova má 1,31 miliónu zákazníků a Electrica Oltenia 1,36 miliónu. Akciový kapitál každé z nich přesahuje 120 miliónů dolarů. Ministerstvo průmyslu nabízí k prodeji necelých 25 procent společností. Počítá s tím, že vítěz v nich navýší kapitál tak, aby získal 51 procent.
Lukrativní Balkán
Dva distributory, kteří zajišťují dodávky pro 1,4 milióny Rumunů, prodala tamní vláda už v červnu italské firmě Enel za 112 miliónů eur (asi 3,36 mld. korun).
Pokud by ČEZ v soutěži uspěl, zvítězil by už v druhé privatizaci na Balkánském poloostrově. V červenci získal většinová podíl v jedné ze tří privatizovaných energetik v Bulharsku. [celá zpráva]. Totéž by vítězství znamenalo pro E.ON. I německý gigant získal v Bulharsku jednu z nabízených distribučních společností. Na přelomu září a října však ČEZ prohrál boj o Slovenské elektrárny. O prodeji balíku 66 procent státního podílu nyní Slovensko vyjednává s italským Enelem. [celá zpráva]