Článek
Jednání mezi společnostmi ČEZ a Inercom probíhala od úterý do pátku v Praze. Hlavním tématem byla příprava podkladů pro schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem. V rámci jednání se zástupci společnosti Inercom ptali na možnost vstupu bulharského státu do transakce.
„Přestože v průběhu prodejního procesu, který běžel celý loňský rok, bulharská vláda o koupi prodávaných aktiv neprojevila oficiálně zájem, vyjde ČEZ svému obchodnímu partnerovi vstříc a tuto možnost prověří,” uvedla mluvčí.
„Vzhledem k některým omezením, vyplývajícím zejména z uzavřené smlouvy o prodeji bulharských aktiv, se společnosti ČEZ a Inercom dohodly, že obě strany zpracují komplexní analýzy všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do transakce. V následujících týdnech pak budou jednání pokračovat,” dodala Horáková.
Protesty před úřadem vlády
ČEZ prodejní cenu zatím nezveřejnil, podle zdrojů bulharského listu Kapital a agentury Reuters má jít o částku okolo osmi miliard korun. V Bulharsku se objevily pochybnosti, zda relativně malá firma jako Inercom bude schopna financovat provoz rozsáhlých aktiv, která od ČEZ získá. Nákup by musela řešit z větší části pomocí úvěrů.
V Bulharsku tento týden před úřadem vlády protestovaly stovky lidí. Ceny elektřiny jsou v Bulharsku politicky citlivé téma, v roce 2013 po demonstracích kvůli údajně předraženým fakturám za elektřinu odstoupila vláda.
Inercom má podle ČEZ na zaplacení devět měsíců. Pokud by nezaplatila, do hry vstoupí druhý v pořadí v tendru, velká indická energetická společnost India Power. [celá zpráva]