Článek
"Ministerstvo hospodářství bude jednoznačně prosazovat takové řešení privatizace SE, které povede k dokončení Mochovcí bez nároků na státní záruky anebo státní rozpočet. Jsme přesvědčeni, že se to dohodnout dá, a budeme podporovat cestu, která k tomu povede," řekl Rusko.
Stát chce prodat 66procentní podíl ve společnosti, která je největším výrobcem elektřiny na Slovensku a část své produkce vyváží.
O elektrárny usilují vedle ČEZ další čtyři zahraniční zájemci. Většina chce koupit celý podnik, včetně jaderné části.
Slovensko chce energii i dál vyvážet
Zatímco v současnosti SE část své produkce exportuje, za několik let hrozí, že země bude muset elektřinu dovážet, upozornil Rusko. Bratislava se totiž po nátlaku Rakouska před časem dohodla s Evropskou unií na tom, že odstaví první a druhý blok starší elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích, a to v letech 2006 a 2008.
"Jeví se strategicky nevyhnutelné, aby Slovensko zůstalo v pozici exportéra elektrické energie, protože cena na světových trzích bude stoupat. Pokud bychom odstavili Jaslovské Bohunice, nedostavěli Mochovce a zároveň odstavili kvůli nedodržování emisních norem kotle v Novácích a Vojanech (tepelné elektrárny), výrazně by se zredukovala výrobní kapacita Slovenských elektráren," uvedl ministr.
ČEZ zvýšil zisk 5,25 miliard
České energetické společnosti ČEZ vzrostl konsolidovaný čistý zisk v prvních třech měsících tohoto roku o 60 procent na 5,25 miliard. Konsolidované výsledky zahrnují i aktiva distribučních společností, které patří do skupiny ČEZ.
Společnost je v Evropě druhým největším vývozcem energie a devátým největším výrobcem.