Článek
Náklady na elektřinu jsou politicky citlivým tématem v zemi, která patří mezi nejchudší v Evropské unii. V roce 2013 protesty proti prudkému nárůstu cen elektřiny v zemi způsobily pád vlády. V jednotlivých firmách nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k obvinění vyjádřil, dodala Reuters.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři milióny zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.
ČEZ chce z Bulharska odejít
ČEZ i další dva distributoři elektřiny mají problémy s bulharskými úřady již delší dobu a dostaly zde pokuty za zneužívání dominantního postavení. Firmy rovněž vedou proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž.
V roce 2013 lidé v řadě bulharských měst demonstrovali proti údajně předraženým cenám elektřiny a dožadovaly se i znárodnění distribučních sítí v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
Letos ČEZ zahájil jednání se zájemci o svá bulharská aktiva, mezi kterými je i Energo-Pro. To v Bulharsku působí prostřednictvím dceřiné společnosti Energo-Pro Varna. Ta je jedním ze tří provozovatelů distribuční sítě elektřiny v zemi. Firma v Bulharsku elektřinu také prodává, a to více než 1,2 miliónu zákazníků včetně domácností a podniků.