Článek
Celková výroba elektřiny v rámci stávajících společností skupiny ČEZ loni klesla o sedm procent. O sedm procent na 227,8 miliardy korun vzrostly provozní výnosy firmy.
„Výsledky hospodaření překonaly naše výchozí očekávání zejména díky rekordnímu zisku z obchodování s komoditami na zahraničních trzích, vyšším realizačním cenám vyrobené elektřiny a díky stabilnímu, bezpečnému provozu jaderných zdrojů,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
ČEZ o hospodaření v roce 2021 a plánech do budoucna
Pro letošní rok vedení skupiny ČEZ očekává čistý zisk 38 až 42 miliard korun. Dividenda by mohla vzrůst na 56 až 62 Kč na akcii.
Výplatní poměr dividend se změní
Výplatní poměr dividend se ale změní. Dosud činil 80 až 100 procent z očištěného čistého zisku, nově to bude 60 až 80 procent. Důvodem je mimo jiná dlouhodobá udržitelnost, ale i nutné investice související s obměnou výrobního portfolia, do čehož musí ČEZ investovat v následujících letech stovky miliard, oznámil Beneš.
Bartuška: Musíme se připravit i na zastavení dodávek ropy a plynu z Ruska
Podle něj činí průměr výplatního poměru na energetickém trhu právě 60 procent. „Myslíme si, že by dlouhodobá dividendová politika měla být udržitelná," řekl Beneš.
ČEZ v letošním roce plánuje například navýšení ročních investic do distribučních sítí v souvislosti s přípravou distribuční sítě pro růst obnovitelných zdrojů (OZE) a elektromobility o více než jednu miliardu na 14,5 miliardy korun. ČEZ buduje také infrastrukturu pro elektromobilitu, chce zčtyřnásobit dobíjecí výkon a provozovat minimálně 800 dobíjecích stanic do roku 2025.