Článek
Společnost zároveň převedla na vázaný účet první splátku ve výši jedné pětiny ceny, tedy téměř 1,8 miliardy korun, zbytek kupní ceny by měl ČEZ splatit během několika měsíců.
"ČEZ se mění z lokální firmy ve firmu nadnárodní," řekl Právu, krátce po podpisu smlouvy, generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.
První zahraniční investice společnosti je podle něj důležitým krokem k tomu, aby se společnost stala lídrem na trhu s elektřinou ve střední a východní Evropě.
Za bulharskou stranu smlouvu podepsal ministr energetiky Milko Kovačev. Přítomen byl i český ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Stát má v ČEZ většinový podíl akcií.
"Tolik peněz ještě nikdy žádná česká firma v zahraničí neinvestovala. ČEZ je národním šampiónem a je potřeba podporovat jeho kroky, které povedou ke zhodnocení společnosti," řekl Právu ministr Milan Urban. Její zisky chce ministr využít na rozjezd reformy důchodového systému.
Firma získala další dva milióny zákazníků
Bulharská vláda odprodala již sedm distribučních společností, na ČEZ přitom připadl největší podíl, když získala 1,9 miliónu nových zákazníků v sofijské oblasti a v Plevenu.
Další dvě firmy v Bulharsku získala už v říjnu rakouská společnost EVN za zhruba 271 miliónů eur. Dva distribuční podniky má potom za 140,7 miliónu eur koupit i německá společnost E.ON. ČEZ má v Bulharsku zájem i o tři tepelné elektrárny.
Právě s německým konkurentem se ČEZ utká i v privatizaci dvou distributorů elektřiny v Rumunsku. Obě společnosti podaly před dvěma týdny vylepšené nabídky na koupi distributorů Electrica Oltenia a Electrica Moldova, které mají dohromady téměř 2,7 miliónu zákazníků.a za rok dodají téměř 11 terrawatthodin elektřiny. ČEZ za ně dohromady nabízí téměř 300 miliónů eur. Rumunská vláda se v těchto dnech rozhoduje o tom, s kým zahájí exkluzivní jednání.
Mezi dalšími země, do jejichž energetiky chce ČEZ vstoupit, patří státy bývalé Jugoslávie, zejména Makedonie, velkým lákadlem je i polský trh.