Článek
Výši transakce ČEZ neuvedl. Elektrárny mají provozní podporu ve formě garantované výkupní ceny na 15 let.
„Jedná se o vstupní projekt na francouzský trh obnovitelných zdrojů a věříme, že další budou následovat,“ řekl Tomáš Pleskač, který v ČEZ řídí divizi nová energetika a distribuce.
„Podobnými akvizicemi v zemích se stabilním regulatorním prostředím pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o tři miliardy korun v roce 2020. I nadále nás zajímají již vystavěné parky na pevnině, ale i ty na moři a projekty ve fázi developmentu, ČEZ posoudil již desítky projektů o instalovaném výkonu přesahujícím 2,5 GW,” dodal.
Nejnovější akvizice cílí na šestici francouzských lokalit a zahrnuje devět větrných parků získaných od společnosti ABO Wind, renomovaného německého developera obnovitelných zdrojů.
Skupina ČEZ byla dosud ve větrné energetice aktivní vedle Česka v Rumunsku, Německu a Turecku. Aktuálně ČEZ provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW, což je třetina instalovaného výkonu Temelína. Větrné elektrárny se ale na rozdíl od jádra potýkají s výrazně většími výkyvy výkonu.