Článek
Převzetí 75procentního podílu v EVČ v prosinci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, čímž byla naplněna poslední odkládací podmínka transakce.
ČEZ tak učinil další krok k expanzi podnikání do oblasti tzv. malé energetiky. Ta se zjednodušeně řečeno na rozdíl od budování nových velkých zdrojů energie soustředí na efektivitu využívání elektřiny, chytré sítě a podobně.
„Získáváme především cenné know-how v oblasti stále více žádaných projektů energetických úspor, a také v projektování a inženýringu energetických staveb, což přesně zapadá do naší aktuální strategie,“ uvedl ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.
Z úspor na energiích firma splácí investici
Společnost EVČ se zaměřuje na projekty a realizaci staveb v oblasti energetického a tepelného hospodářství. Součástí její nabídky jsou i speciální energeticky úsporné projekty (EPC), kdy financuje zákazníkovi modernizaci energetického hospodářství, a to s předem garantovanou výší úspor. Zákazník pak z peněz uspořených za energie investici v následujících letech postupně splácí.
V rámci Skupiny ČEZ se podnikáním v oblasti energetického hospodářství podniků zabývá již několik společností, kromě ČEZ Energetické služby je to také dodavatel malých kogenerací ČEZ Energo.
Transakce potvrzuje novou strategii ČEZ, kterou nedávno v rozhovoru pro HN nastínil šéf firmy Daniel Beneš. V budoucnu se firma i kvůli přísné evropské regulaci chce vedle velkých projektů více soustředit na poskytování služeb, dodávat solární panely a baterie či stavět malé elektrárny na klíč.