Článek
Firmy podle bulharského úřadu diskriminovaly nezávislé obchodníky a omezovaly obchodování s elektřinou za smluvní ceny. Úřad opakovaně vyšetřoval také další českou firmu, Energo-Pro, závěry má v jejím případě zveřejnit až v pátek.
Proti rozhodnutí se společnosti mohou do 14 dnů odvolat. ČEZ to podle své mluvčí Alice Horákové s největší pravděpodobností udělá.
„CEZ Electro Bulgaria a CEZ Razpredelenie Bulgaria své aktivity provozují v souladu s platnými požadavky bulharské i evropské legislativy. Nadále odmítáme tvrzení o údajném porušování pravidel hospodářské soutěže. Management Skupiny ČEZ v Bulharsku podnikne veškeré právní kroky potřebné k ochránění zájmů svých společností a jejich klientů, akcionářů a zaměstnanců,” řekla Novinkám.
Pokuty ve výši miliónů korun dostal ČEZ v Bulharsku již dříve. Ze země chce odejít právě kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Na Balkáně měl již předtím potíže například v Albánii. Do budoucna chce proto zahraniční investice více zaměřit například na Německo, Francii či Polsko.
ČEZ podle svých prohlášení nyní v Bulharsku jedná o prodeji aktiv s jedním konkrétním zájemcem, jehož vybral z více uchazečů. Už v říjnu ČEZ separátně prodal uhelnou elektrárnu ve Varně firmě SIGDA.