Článek
V podobné situaci, tedy před koncem životnosti, je většina tepelných elektráren ČEZ, postupně doslouží do roku 2015. Elektrárenská společnost nyní řeší, které obnoví. Rozhodnout chce do poloviny května. Z velké části bude záležet také na tom, zda bude mít firma jistotu dodávek uhlí.
"Obnova konkrétní elektrárny závisí na dostatku uhlí po celou dobu její životnosti. V případě tušimického zdroje, který bude sloužit po dobu 25 let, máme zajištěno uhlí z lokality Libouš Severočeských dolů, a to i bez nutnosti prolomení stávajících ekologických limitů těžby," uvedl divizní ředitel ČEZu Jiří Borovec.
Právě kvůli dodávkám uhlí prosazuje ministr průmyslu Milan Urban ve vládě koncepci, v níž by ČEZu připadly hnědouhelné doly Mostecká uhelná a Severočeské doly.
Čtyři bloky elektrárny Tušimice II začaly pracovat v roce 1974. Každý má roční výkon 200 megawattů. V elektrárně nyní pracuje 240 lidí, díky novým technologiím v obnovené elektrárně přijde o práci 40 z nich. Stále to však nebude pohroma, jaká by nastala zrušením elektrárny. O práci by přišly mnohé dodavatelské firmy.