Článek
Energetická firma poslala Škodě JS předžalobní výzvu k úhradě ušlého zisku. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová rozhlasu zaslání výzvy potvrdila, požadovanou částku ale neuvedla.
Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš v únoru řekl, že odstávky vynucené chybnými kontrolami svarů potrubí přišly ČEZ loni na 2,5 miliardy korun, podle Radiožurnálu činí škoda za minulý i letošní rok celkem 3,5 miliardy.
Důvodem odstávek většiny bloků Dukovan i kontrol bloků v další jaderné elektrárně ČEZ v Temelíně bylo opětovné provedení prověrek potrubí kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům svarů. Na potrubí tak byly praskliny či jiné vady, které na snímcích nebyly vidět, uvedl rozhlas.
Škoda odpovědnost odmítá
Správu zařízení elektráren měla na starosti Škoda JS, která si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele, takže odpovědnost za chyby odmítá a ušlý zisk hradit nechce.
"V žádném případě, vzhledem k tomu, že necítíme vinu za způsobení škody," řekl rozhlasu mluvčí Škody JS Jan Stolár.
Případem se zabývá i policie. Firma ČEZ podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod a další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.