Článek
Za tímto úkazem je nový občanský zákoník. Ten zavádí novinku, která existuje i v jiných zemích EU, a to „odpovědnost pořadatele zájezdu za újmu při narušení dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen“.
Podle zjištění Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je zhruba 90 procent podaných reklamací neoprávněných, někdy úsměvných, ale také lživých a agresivních.
V podílu oprávněných reklamací, u nichž cestovky přiznávají odškodnění, se nejčastěji objevují stížnosti na ubytování, zpravidla vinou pochybení hotelu (opomene připravit objednaný pokoj s výhledem na moře, případně pokoj typu rodinný či „suite“ apod.).
Podle sdělení AČCKA zaznamenávají cestovky stoupající agresivitu zákazníků. Poukazují na to jak delegáti CK v místě pobytu, tak také pracovníci hotelových recepcí (slovní napadání, hysterické scény, ke kterým hotely chtějí volat místní policii apod.).
Stížnosti na hluk
Častěji se objevují stížnosti na prostředí v hotelu, na nepořádek, rušení nočního klidu a na další zlořády, pokud je ve stejném hotelu ubytováno větší množství ruskojazyčných zákazníků.
Zákazníci si rovněž často stěžují na nedostatečnou pestrost a kvalitu stravy v rámci programu all inclusive (např. reklamace smažených hranolků k večeři, které klientům nechutnaly).
Delegát není asistent
Zákazníci CK ve svých reklamacích často zmiňují nespokojenost se službami delegáta, která však v některých případech vychází z neinformovanosti o náplni jeho práce, představují si, že by měl být jejich osobním asistentem.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz
Mezi nejkurióznější patří reklamace, v nichž si zákazníci stěžovali na příliš velké vlny v moři či na nekvalitní písek na pláži.