Článek
Odvětví cestovního ruchu je sektorem, který ve střední a východní Evropě čeká dynamický růst," uvedl v tiskové zprávě jeden z šéfů Odienu Michael Saran. Čedok se má podle něj stát základnou pro další expanzi Odienu ve střední Evropě. Do rozvoje cestovní kanceláře a její expanze na zahraniční trhy chtějí Američané podle Sarana investovat stamilióny korun.
"Při výběru potencionálního investora jsme jako hlavní kritérium hodnotili garanci dalšího rozvoje a růstu společnosti spolu s možností její expanze nejen v České republice," uvedl k transakci předseda představenstva Unimex Group Jiří Šimáně.
Unimex Group nedávno prodal zahraničnímu investorovi také část akcií letecké společnosti Travel Service. Společnost dále drží vlastnické podíly například v cestovních kancelářích Canaria Travel, Eso Travel, vlastní také společnost Global Stores, která v ČR provozuje obchody OBI.
ČEDOK
Československá cestovní a dopravní kancelář (Čedok) vznikla v roce 1920 zásluhou ministerského rady Ctibora Fialy a Igora Geryka, vrchního komisaře ministerstva železnic. Tehdejšímu železničnímu gigantu Wagon-lits konkuroval novými formami dopravy autobusem a letadlem.
Roku 1925 Čedok ovládl trh tuzemských zájezdů. Čedok otevřel světu dosud neznámé a nepřístupné pobřeží jugoslávského Jadranu.
Od znárodnění v roce 1948 až do roku 1989 byl Čedok budován jako státní monopol cestovního ruchu.
V roce 2006 firma obsloužila 400 tisíc zákazníků a její příjmy se pohybovaly kolem 3,5 miliardy korun.
Čedok, založený v roce 1920, je nejstarší a podle tržeb i počtu klientů největší českou cestovní kanceláří. V roce 2006 vzrostl hrubý zisk Čedoku o 5,2 miliónu na 35,6 miliónu korun při tržbách přes tři miliardy korun. Služeb cestovní kanceláře loni využilo 406 000 lidí, více než polovina cestovala na dovolenou do zahraničí.