Článek
Ani ne měsíc po napadení Ruskem se Ukrajina v polovině března připojila k evropské energetické soustavě ENTSO-E. Tím se zaručilo, že její elektrická síť zůstane během války stabilní a v případě potřeby by mohla odebírat elektřinu od EU.
Nyní by ale mohla být situace opačná. Tento týden totiž získala Ukrajina právo vyvážet svou energii do Evropy a podle poradkyně ukrajinského ministra energetiky Oleny Zerkalové má země elektřiny nazbyt, a tak počítá s jejím vývozem do EU.
Export elektřiny je připraven konkrétně do Rumunska, Maďarska, Slovenska a Polska, prozradila ve středu v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi Suspilne. „Do konce roku budeme za normálních okolností schopni vydělat asi 1,5 miliardy eur,“ dodala.

„Začali jsme s tím (připojení k evropské síti) v březnu a nyní nám EU otevírá technickou příležitost zahájit komerční toky a vydělat na tom peníze. Je pro nás velmi důležité, že navzdory válce jsme to dokázali o 2,5 roku dříve, než bylo plánováno,“ dodala Zerkalová.
Analytik varuje před výpadkem v Záporoží
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora by se však Brusel neměl na dodávky elektřiny z Ukrajiny příliš upínat. Ukrajina ji totiž dost možná bude sama nakonec potřebovat.
„Je nutné počítat s tím, že Rusko obsadilo největší ukrajinskou i evropskou jadernou elektrárnu Záporožská a chystá se její výrobu přesměrovat do ruské sítě. Nehledě na to, že legálně se jedná o krádež, z inženýrského hlediska je to realizovatelné a Ukrajině bude těchto šest bloků s výkonem odpovídajícím trojnásobku Temelína chybět,“ sdělil Gavor Novinkám.
Z pohledu situace na velkoobchodních trzích, kde je elektřina momentálně velice drahá – a před pár dny se dokonce prodávala až za 250 eur (6 177 korun) za MWh – by teoreticky přísun dodávek z Ukrajiny mohl cenu snížit. Gavor je ovšem toho názoru, že klíč ke zlevnění je jinde.
„V nejbližší době bude mnohem podstatnější, jak rychle se Francii podaří obnovovat výrobu v jaderných blocích, které jsou nyní v poruše či odstávce,“ vysvětlil s tím, že momentálně tam je mimo provoz až polovina reaktorů.