Článek
Česko v pololetí obdrželo z unijního rozpočtu 39,5 miliardy korun a odvedlo do něj 22,8 miliardy korun. Zůstalo tak stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.
„Za kladným saldem ČR vůči evropskému rozpočtu stály zejména příjmy ze společné zemědělské politiky a rovněž zahájení čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti programového období 2014–2020,“ uvedlo ministerstvo financí.
Od vstupu do EU v květnu 2004 Česko do konce letošního června do rozpočtu EU zaplatilo 496 miliard korun a získalo z něj 1152 miliard korun. Celkem tak z EU získalo o 656 miliard korun více, než odvedlo.
Čistým plátcem zřejmě v příští dekádě
Do pozice čistého plátce by se Česká republika mohla podle odhadu ekonomů dostat v příští dekádě. Vliv by na to zřejmě bude mít i předpokládaný odchod Velké Británie z EU.
„Teprve se začíná projednávat podoba programového období 2021 až 2027. Kvůli brexitu bude v kase EU ročně o zhruba sedm miliard eur méně. Buď to vykompenzují navýšené odvody členských států, nebo se bude přerozdělovat méně,“ uvedl pro Novinky hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Podle něj je druhá varianta ekonomicky smysluplnější, ale nelze vyloučit ani navýšení odvodů členských států — protože se nebude chtít Brusel připravit o moc, kterou díky objemným dotacím má.
„I vzhledem k tomu, že ČR do té doby ještě o něco zbohatne, je třeba počítat s tou variantou, že budeme čistými plátci už od příštího programového období, tj. nejpozději počínaje rokem 2024,“ odhadl Kovanda.