Článek
Podle evropských statistiků stouply ceny nemovitostí v Česku za poslední tři měsíce roku o 2,4 procenta. Zdražovaly tak pátým nejrychlejším tempem v celé EU. Rychlejší růst cen zaznamenaly jen nemovitosti na Slovensku, ve Slovinsku, Portugalsku a Bulharsku.
Loňské druhé pololetí tak definitivně ukončilo éru, během které byl realitní trh v útlumu. Mezi zájemci se objevili kupci, kteří čekali na levnější hypotéky, i institucionální investoři shánějící celé bytové domy. Ty následně hodlají pronajímat.
„Ve čtvrtém čtvrtletí 2024 byla silná poptávka jak po novostavbách, tak po starších bytech,“ uvedl Martin Vašek, generální ředitel ČSOB Hypoteční banky.
Zesílenému zájmu přitom neodpovídala nabídka. Nemovitostí k prodeji je kvůli slabé výstavbě stále málo, v době poklesu poptávky pak developeři navíc výstavbu některých projektů pozastavili.
Zdražování dál komplikuje cestu k bytu například mladým lidem uvažujícím o založení rodiny. Podle průzkumu společnosti Ipsos pro Komerční banku označuje osm z deseti Čechů pořízení vlastního bydlení za finančně nedostupné.
Zdražování bude pokračovat
Eurostat sice sleduje vývoj cen bytů i rodinných domů dohromady, dostupná data jiných institucí ale ukazují, že dramatický růst cen se týká hlavně první zmíněné kategorie.
Například podle šetření společnosti Deloitte stál v loňském čtvrtém kvartále průměrný byt v krajských městech napříč Českem 110 100 korun za metr čtvereční. Modelový 70metrový byt tak vyšel přibližně na 7,7 milionu korun. To bylo o 5,8 procenta více než o tři měsíce dříve. Meziroční růst cen pak činil 15,2 procenta.
„Pokud porovnáme data za celý rok 2024, vidíme na trhu zlepšený sentiment veřejnosti směrem k nákupu nemovitostí a projevila se také odložená poptávka z roku 2023,“ konstatoval Petr Hána, ředitel nemovitostního oddělení v poradenské společnosti Deloitte.
Letos Hána počítá s dalším růstem cen nemovitostí. Ten předpokládají i banky, které sestavují vlastní prognózy. Komerční banka odhaduje letošní zdražení domů a bytů v průměru o 8,1 procenta. Česká národní banka ve své predikci pracuje s číslem 5,7 procenta. Sama ale připouští, že to může být více.
„Zájem o byty podporuje růst reálných příjmů obyvatel, odložená poptávka a snaha získat nemovitosti na rostoucím trhu co nejdříve,“ uvedl Vašek z ČSOB Hypoteční banky.
První data z letošního roku očekávaný trend potvrzují. „Oproti konci loňského roku vidíme, že tempo růstu nabídkových cen bytů dále mírně zrychluje,“ říká Štěpán Matějka, datový analytik největšího tuzemského inzertního portálu Sreality.
Podle dat z inzerátů podražily starší byty o velikosti 50 až 80 metrů čtverečních v prvním kvartále o zhruba 18 procent. Ve čtvrtém čtvrtletí růst činil přibližně 16 procent.