Článek
Česko tak nyní od Světové banky obdrží již jen prostředky na technickou pomoc. I na ty však bude mít stát nárok pouze v příštích třech letech a podpora bude vyžadovat spolufinancování ze státního rozpočtu.
Pomoc Světové banky Česku se dříve soustředila především na takzvanou technickou asistenci. V roce 1998 banka vypracovala studii o kapitálovém trhu v ČR a o rok později dokument o připravenosti ČR na vstup do Evropské unie. Banka státu rovněž pomohla v oblasti výdajů veřejných rozpočtů, veřejného dluhu, spolupráce státu a firem (PPP) nebo přípravy důchodové reformy. ČR se Světovou bankou spolupracuje rovněž v oblasti životního prostředí.
ČR se do rozvojové pomoci zapojuje již od svého vzniku v roce 1993. Jako dárce Mezinárodního rozvojového sdružení již dala pomoc ve výši 10,2 miliónu dolarů (podle dnešního kurzu asi 245 miliónů korun). Nedávno se zavázala navýšit svůj příspěvek o 30 procent.
Wolfowitz při své návštěvě ČR pochválil pokroky, které Česká republika od listopadu 1989 učinila, ovšem zdůraznil, že stejně jako jiné evropské státy potřebuje ČR reformy důchodového a zdravotního systému. [celá zpráva].
Přerazení bylo v rámci konference
Slavnostní přeřazení se konalo v rámci mezinárodní konference na téma "Institucionální základna pro zdravé finance/Mezinárodní finanční architektura", kterou uspořádalo ministerstvo financí ve spolupráci se Světovou bankou.
Na půdě ČNB se v úterý konalo setkání, kterého se zúčastnili kromě Paula Wolfowitze i ministr financí Bohuslav Sobotka, náměstek ministra financí Tomáš Prouza, viceguvernér ČNB Miroslav Singer a vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.