Článek
V celosvětovém žebříčku, který hodnotí 162 zemí světa, patří České republice 54. příčka, napsal dnes na svých internetových stránkách The Prague Post. Slovensko se spolu s Polskem a Chorvatskem dělí v rámci Evropy o osmou příčku a celosvětově skončily tyto státy na 61. příčce.
Podle Walk Free žije v Česku v moderním otroctví 37 817 z celkového počtu 10,5 miliónu obyvatel. Nejhorší odhad počítá s tím, že jich může být až 40 tisíc.
Podle organizace žije po celém světě v otrockých podmínkách 29,8 miliónu lidí, z toho 1,82 procenta je jich v Evropě. Země západní Evropy mají celkově nejnižší riziko zotročení ze všech regionů světa. Přispívá k tomu nízká úroveň korupce, nejnižší úroveň diskriminace vůči ženám, vysoký respekt k lidským právům a účinné a komplexní zákony proti otroctví.
Organizace do Evropy nezapočítává Rusko, které skončilo před Českou republikou. V celkovém hodnocení za Českou republikou skončily takové země jako Afghánistán, Bangladéš, Saúdská Arábie, Angola či Irák a Írán.
Moderní otroctví
Walk Free Foundation zahrnuje do definice moderního otroctví nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví, v rámci kterého jsou děti nuceny pracovat pro dospělé, kterým dluží jejich rodiče, či obchodování s lidmi. Index, podle kterého je sestaveno pořadí jednotlivých zemí, je kombinací několika ukazatelů, jako poměru zotročené populace, počtu dětských sňatků a úrovně obchodování s lidmi.
Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.