Článek
Materiál má k dispozici agentura ČTK. Z něj přímo plyne, že kabinet vyšší nabídku odmítl po nátlaku firmy Agrofert a jejího majitele Andreje Babiše.
"Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen," uvádí se ve zprávě.
Agrofert se s PKN před privatizací Unipetrolu dohodl, že pokud Poláci firmu od ČR opravdu získají, prodají mu podíly v pěti chemických firmách. Jejich cena byla podhodnocena asi o 200 miliónů eur. V souvislosti s tím se objevily spekulace, zda se Agrofert nesnažil přesvědčit české politiky, aby Unipetrol prodali právě PKN, i když jeho nabídka nebyla nejvýhodnější.
Zpráva připomíná, že suma, o kterou by PKN prodeje podílů Agrofertu přišel odpovídá zhruba oné sumě, o kterou se Unipetrol mohl zájemci prodražit.
"Poradci vedení polského koncernu neskrývali, že smlouva je nutná k vítězství ve výběrovém řízení na akcie Unipetrolu, které vypsala česká vláda," tvrdí vyšetřovací komise. Poukazuje přitom především na údajně skvělé vztahy, které Babiš v Praze má, především s bývalým premiérem Stanislavem Grossem.
Nynějšímu vedení smlouvy vadí
V PKN se ale změnilo vedení, tomu současnému už se smlouvy s Agrofertem nelíbí a chce od nich odstoupit. Pokuta je vyjde stále levněji než to, co by na prodeji podílů prodělali.
Kromě PKN Orlenu se o Unipetrol ucházela například kazašská KazMunaiGaz. Ze soutěže byla vyřazena kvůli "strategickým důvodům". Kazaši nabízeli v soutěži za Unipetrol nejvíce, přes 16 miliard korun.
Zpráva polské komise má celkem asi 145 stran, Unipetrolu se týkají dvě.
Babiš podobné závěry pokládá za nesmysl. Výsledky zprávy odmítá i Ministerstvo financí. "Ministerstvo financí odmítá jako mylné, a pokud jde o číselné údaje zmatené, závěry vyšetřovací komise polského parlamentu. Privatizace Unipetrolu proběhla transparentně a jediným kritériem byla nabídnutá cena," sdělil Novinkám Radek Němeček z ministerstva financí. Podle něj není pravda, že by česká vláda mohla inkasovat více, než nabídla PKN.
PKN Orlen zaplatil za dvoutřetinový podíl v Unipetrolu 13,05 miliardy korun, doplatit musí ještě 1,5 miliardy, o něž vzrostla ceny firmy od doby, kdy se o prodeji rozhodovalo do doby, kdy k němu skutečně došlo.