Článek
V sobotu 28. prosince byly české podzemní plynové zásobníky (PZP) podle dat Gas Infrastructure Europe (GIE AGSI) plné z 60 procent.
Údaje od ministerstva průmyslu a obchodu jsou o něco optimističtější. K pátku 27. prosince měly zásobníky být naplněné z 65 procent, což by mělo činit 2,27 miliardy metrů krychlových plynu. I tak je meziroční rozdíl výrazný, protože loni byly v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídalo naplněnosti 88 procent.
Na českém území operují celkem čtyři provozovatelé PZP, kteří mají licenci od Energetického regulačního úřadu. Jsou jimi RWE Gas Storage CZ provozující celkem šest PZP, dále MND Energy Storage a Moravia Gas Storage (oba po jednom PZP) a SPP Storage. V případě posledního jmenovaného se ovšem jedná o uložiště pro potřeby sousedního Slovenska, v kalkulaci naplněnosti zásobníků pro české odběratele tak nelze s tímto zdrojem počítat.
Podíl dovezeného plynu z východu činil v závěru roku až 95 procent
Ať už je skutečná naplněnost českých zásobníků 60, nebo 65 procent, stále to je pod průměrem Evropské unie. Podle dat GIE AGSI byla v sobotu maximální možná kapacita všech unijních zásobníků plná ze 73,5 procenta. I zde se však oproti loňsku jedná o značný propad, loni ve stejnou dobu totiž zásobníky ukazovaly naplněnost 86,6 procenta.
Nižší naplněnosti si minulý týden všiml také list Financial Times, podle kterého je tempo vyprazdňování zásobníků v EU nejrychlejší od prosince 2021. Důvodem je chladnější počasí, což zvyšuje poptávku po spotřebě, a také pokles dodávek LNG způsobený konkurenčními kupci z Asie, které přilákaly nižší ceny ve srovnání s posledními roky.
Dlouhodobě blízko průměru
„Co se týká aktuálního poklesu zásob, tak na podobných procentuálních hodnotách jako nyní jsme byli v minulé sezoně až na konci ledna. V dlouhodobějším srovnání se situací před válkou jsme však blízko předchozího průměru pro toto roční období,“ řekl Novinkám ke stavu českých plynových zásobníků analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.
Nižší doplňování zásobníků ale podle něj může být příznakem uklidňování situace na trhu s energiemi. „V minulém roce firmy plnily zásobníky drahým plynem, který pak v průběhu zimy zlevňoval. Mohly se chtít vyhnout podobnému průběhu i letos. V případě chladného průběhu zimy se však mohou opět dostat do situace, kdy budou nuceny nakupovat drahý plyn. Nicméně věřím, že plynu bude dostatek i v případě chladné zimy. LNG infrastruktura je za poslední dva roky výrazně robustnější,“ dodal Tyleček.
I přesto, že je zásob méně, tak plynu bude dostatek i podle Jiřího Gavora, analytika poradenské společnosti ENA. „Stále je to stav, který dává dobré předpoklady pro klidný průběh celé topné sezóny,“ řekl Novinkám k přibližně 60procentní naplněnosti.
Stejně to vidí také ministerstvo průmyslu a obchodu. „Například 30. prosince 2021 bylo v tuzemských zásobnících 1,729 miliardy metrů krychlových plynu, naplněné byly tedy zhruba na 49 procent. V té době byla o třetinu vyšší spotřeba než letos, proto aktuální naplněnost zásobníků pokryje spotřebu domácností a firem během této zimy,“ odpověděl na dotaz redakce mluvčí resortu Marek Vošahlík.
Podzemní plynové zásobníky se obvykle plní do konce září, tedy před začátkem topné sezony. Země EU by měly podle stanov Evropské komise mít k 1. listopadu zásobníky plné alespoň z 90 procent kapacity. Česko stejně jako drtivá většina zemí tento cíl letos splnilo.