Článek
Nejvyšší inflaci v Evropě měla podle analýzy Ukrajina s 10,3 procenta, za kterou následovalo Rusko s meziroční inflací 8,7 procenta. Vysokou inflaci mělo také Moldavsko s 5,4 procenta, Rumunsko s pěti procenty a Island se 4,8 procenta.
Ze sousedních států byla inflace oproti Česku vyšší v Polsku, kde byla 4,6 procenta, a na Slovensku se 3,1 procenta. Nižší byla naopak v Rakousku s 1,9 procenta a Německu se 2,2 procenta.
Nejnižší inflaci z evropských států měly shodně Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Kosovo s 0,7 procenta. Nízká inflace byla i v Lucembursku s 0,8 procenta, Bosně a Hercegovině s 0,9 procenta a Černé Hoře s 1,2 procenta.
Lidem zdražuje bydlení, celkově se ale inflace drží relativně nízko
Meziroční míra inflace v eurozóně podle odhadu letos v listopadu druhý měsíc po sobě zrychlila, nyní na 2,3 procenta z říjnových dvou procent. Tento vývoj byl ale v souladu s očekáváními a podle ekonomů převážně způsoben vlivem srovnávací základny, protože v inflaci teď už není zohledněný loňský prudký pokles cen energií.
Podobná jako v USA
Inflace v USA letos v listopadu podle odhadů zrychlila o 0,1 procentního bodu na 2,7 procenta z říjnových 2,6 procenta, je tak na podobné úrovni jako v Česku. Meziměsíčně se index spotřebitelských cen podle odhadů letos v listopadu zvýšil o 0,2 bodu, což by odpovídalo předchozím čtyřem měsícům. Finální číslo inflace v USA za listopad bude zveřejněno 11. prosince.
Meziroční míra inflace v Číně letos v listopadu nečekaně poklesla na 0,2 procenta z 0,3 procenta v předchozím měsíci. Zaostala tak za odhady 0,5 procenta a dosáhla na nejnižší hodnotu od června. Toto zpomalení zdůraznilo rostoucí rizika deflace v zemi navzdory nedávným stimulačním opatřením Pekingu a podpůrnému nastavení měnové politiky centrální banky. Meziměsíčně index spotřebitelských cen klesl o 0,6 procenta, čímž překonal říjnový pokles o 0,3 procenta a odhadovaný pokles o 0,4 procenta, sdělil analytik Portu Lukáš Raška.