Článek
ČR si podle osmého vydání této statistiky oproti loňsku polepšila o jednu pozici: je na 24. místě a je tak nejinovativnější v rámci V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Průzkum hodnotí například výdaje na vědu a výzkum, počet přihlášených patentů nebo hustotu zastoupení technologických firem.
Ve světovém srovnání letos v čele žebříčku kraluje Německo. Jižní Korea klesla na druhou příčku, za ní následuje Singapur. Čtvrté je Švýcarsko, které 21. až 24. ledna hostí v Davosu zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), při kterém budou podle Bloombergu právě inovace hlavním tématem. Z evropských zemí se do první desítky, kterou stejně jako loni uzavírá Francie, dostalo ještě Švédsko na pátém, Finsko na sedmém a Dánsko na osmém místě; šestou pozici obsadil Izrael. Spojené státy klesly o jednu příčku na deváté místo a druhá největší světová ekonomika Čína se posunula o jedno místo výše na 15. pozici.
Německo vykázalo nejlepší hodnoty v oblasti výroby s přidanou hodnotou, hustoty technologických společností a v aktivitě při přihlašování patentů. Jižní Korea si pohoršila zejména kvůli poklesu produktivity.
Pomohlo množství patentů
Velkým skokanem se ukázalo být Slovinsko, které přeskočilo deset příček na 21. místo, zejména díky aktivitě v oblasti patentů. Česko je v rámci Visegrádu nejinovativnější poprvé od roku 2014, a to rovněž mimo jiné díky patentům. V závěsu za Českem je na 25. místě Polsko; Maďarsko obsadilo 28. a Slovensko 41. příčku.
„Celkově lze umístění Česka hodnotit příznivě. Pozitivní je i trend posledních tří let, kdy dochází ke zlepšování celkového skóre tuzemské inovativnosti. V patentové aktivitě je Česko dokonce sedmé na světě. Naopak jej dolů stahuje zejména nízké zastoupení hi-tech průmyslových odvětví. Zde je stále patrné, že český průmysl je až příliš orientovaný na výrobu s poměrně nízkou přidanou hodnotou,” komentoval ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
„Právě i tím se bude vláda zabývat již zítra, kdy projedná analýzu Úřadu vlády hodnotící stav výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím. Inovace v mezinárodním srovnání, zejména v oblasti environmentálních opatření, budou klíčovým tématem také Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, které začíná v úterý,” dodal.
Fóra v Davosu se zúčastní kromě jiných americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová či švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová. Český premiér Andrej Babiš bude na rozdíl od loňska chybět.