Článek
„Ukazuje se, že je potřeba jít cestou pozitivní motivace v podobě cílené finanční podpory ze strany státu,“ uvedla Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy, která se zaměřuje na ekologické stavebnictví.
Aliance nyní spolupracuje na vytváření pravidel, která mají pro české stavby platit v následujících letech. Vycházet budou z evropské směrnice požadující, aby do roku 2050 byly takřka všechny unijní budovy klimaticky neutrální.
Stát plánuje další pobídky pro rekonstrukce domů. Lidé dostanou návod i výhodný úvěr, říká šéf fondu

To znamená například důsledné zateplení, které snižuje spotřebu energie, nebo širší využívání obnovitelných zdrojů, jako je fotovoltaika. Novostavby budou muset tyto požadavky splňovat už od roku 2030.
Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli tomu postupně zřizuje expertní skupiny, které o budoucích pravidlech debatují. Slibuje, že bude brát ohled na českou realitu. „A to tak, aby se nejednalo o nesmyslná a nesplnitelná opatření, která by zatěžovala domácnosti a firmy,“ konstatoval ministr Lukáš Vlček (STAN).
Česko plánuje využít především finanční podporu. Do roku 2030 je na ni k dispozici celkem 200 miliard korun rozdělovaných skrze dotační programy typu Nová zelená úsporám či zvýhodněné úvěry. Další prostředky by mohly přibýt po tomto datu.
Naopak konkrétní sankce za nedodržení lhůt pro renovace zatím na stole nejsou. „Například tvrzení, že směrnice povede k omezení prodeje či pronájmu budov pro bydlení, je zcela nepravdivé,“ prohlásil vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu René Neděla.
Rekonstruovat chce třetina Čechů
Část lidí je rekonstrukcím nakloněná. Podle průzkumu agentury IPSOS, který si nechala udělat stavební společnost Austrotherm, plánuje rekonstruovat dům, chatu či chalupu zhruba třetina Čechů.
„To je velké číslo. Dá se navíc očekávat, že další třetina se přidá, když to uvidí třeba u souseda,“ uvedl pro Novinky Martin Trešl, ředitel a jednatel společnosti Austrotherm. Zájem podle něj podnítila i úprava dotačního programu Nová zelená úsporám, který začal vyplácet peníze předem.
Trešl však varuje, že snaha o rychlejší rekonstrukce může v budoucnu narazit na nedostatek lidí na trhu. Ten by mohl renovace zbrzdit a prodražit, což by plnění evropských cílů ještě zkomplikovalo.
Podle Trešla největší problém nastane ve chvíli, kdy z oboru začnou postupně odcházet pracovníci v předdůchodovém věku. „Do tří let může chybět až 80 tisíc lidí,“ dodal.
S nedostatkem pracovníků se stavební sektor potýká dlouhodobě. Varuje před ním i nejnovější zpráva poradenské společnosti CEEC Research. Ta na základě šetření ve firmách uvedla, že aktuálně jsou jejich lidské zdroje využity na 89 procent. A číslo má letos ještě vzrůst, podle predikcí na 94 procent.