Článek
Celkem Česko za zmíněný rok vyprodukovalo 99 milionů tun emisí. Do atmosféry tak vypustilo o 17,5 milionu tun skleníkových plynů méně než o rok dříve.
„Poprvé jsme se dostali pod hranici 100 milionů tun. Teď musíme zajistit, aby se nejednalo pouze o přechodný výkyv, ale trvalý trend dekarbonizace energetiky a celého hospodářství, bez negativních dopadů na konkurenceschopnost a obyvatele,“ uvedl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
Pomoci k tomu mají dotační programy na podporu ekologických řešení. Stát se chce zaměřit například na rozvoj obnovitelných zdrojů energie nebo energetické úspory.
Nejvíce přispěla ke snížení emisí energetika, kde meziročně klesl objem do atmosféry vypuštěných skleníkových plynů o sedm milionů tun. V průmyslu činil pokles dva miliony tun. Stejné množství skleníkových plynů dovedlo Česko ušetřit vytápěním budov. Snížení o milion tun vykázala doprava.
Pomohlo také zotavování se lesů z kůrovcové kalamity. Zatímco v roce 2022 byl sektor využívání krajiny a lesnictví zdrojem 1,5 milionu tun emisí, v roce 2023 naopak 3,5 milionu tun emisí pohltil.
Od roku 1990 se emise celkově snížily o 47 procent. Česko má tak nakročeno splnit evropské cíle. Ty stanovují, že státy EU mají do roku 2030 zajistit snížení emisí v porovnání s počátkem 90. let nejméně o 55 procent.