Článek
"Pod fasádou konjunkturálních čísel nám bublají dlouhodobě neřešené problémy. Týkají se modelu české ekonomiky, který je závislý. Představuje významnou bariéru pro růst mezd a životní úrovně," uvedla ekonomka a spoluautorka Ilona Švihlíková.
Podle ní je přidaná hodnota v české ekonomice střední až nižší. Česko funguje hlavně jako montovna.
Levná práce
"Model české ekonomiky je založen na láci – levná práce a nízké mzdy jsou v nepoměru s hospodářským výkonem. Model je podporován silně deformovaným kurzem koruny," uvedla. Dodala, že podle parity kupní síly by koruna měla hodnotu 19 či 20 korun za eur, nikoli 27 korun.
Ekonomický růst netáhnou investice, ale spotřeba domácností. Zaměstnanost je rekordní, mzdy rostou a lidé utrácejí. Silně podle Švihlíkové jedou i "motory vývozu".
Je také obrovský zájem o české dluhopisy, a to i v cizině. V lepší kondici jsou státní finance. Kladně zpráva hodnotí přístup vlády a její snahu o zpracování dlouhodobějších strategií.
Autoři studie ale upozorňují, že Česko patří v EU k zemím s největšími rozdíly v průměrných výdělcích žen a mužů, na žebříčku je třetí od konce. Ženy v ČR vydělávají průměrně o pětinu méně než muži, v EU je to o 16 procent.