Hlavní obsah

Česko chce otevřít cestu do Číny pro svá letadla

Právo, Michal Mocek (Riga)
Riga
Aktualizováno

Budování cesty pro hladký vývoz českých letadel do Číny je podle premiéra Bohuslava Sobotky jedním z konkrétních přínosů sobotního summitu v Rize. Na něm se sešli premiéři 16 zemí východní části Unie a Balkánu se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na summitu v Rize

Článek

„Chtěli bychom dotáhnout do konce organizaci konference v ČR, která by se týkala široké oblasti civilního letectví,“ řekl Sobotka, když hovořil o konkrétních přínosech tzv. rižských směrnic. Tak je označován nový plán spolupráce, který byl v sobotu přijat v rámci seskupení 16+1, tedy zemí z východu Unie, Balkánu a Číny.

Přínos letecké konference pro českou ekonomiku obhajoval Sobotka slovy: „To, že ji chceme v ČR v rámci formátu 16+1, by nám mělo umožnit, aby se v ČR sešli zástupci čínských certifikačních autorit, úřadů pro letectví z jednotlivých zemí 16+1, výrobci, investoři, protože tady existují velké možnosti pro český letecký průmysl vyvážet do Číny, ale potřebujeme prolomit bariéry, které existují pro vývoz do Číny. Jde o to, vytvořit pro české firmy dobré podmínky v přístupu na čínský trh.“

Sobotka se krátce sešel i s premiérem Liem. „V tom čase, který byl k dispozici, jsem se snažil zrekapitulovat hlavní cíle, jež máme, a konkrétní projekty česko-čínské spolupráce,“ řekl předseda vlády po jednání.

Po pnutích okolo Číny v posledních týdnech český premiér ujišťoval: „To, že jsme se dnes dohodli na tom, že budeme pokračovat v konkrétním plánu spolupráce, ukazuje, že česko-čínské vztahy jsou dobré. Potvrdili jsme si, že máme oboustranný zájem je rozvíjet a že budeme pokračovat v té cestě, kterou jsme začali tím, že jsme povýšili vzájemné vztahy na strategické partnerství.“

O zrušení cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny ale premiéři nehovořili. Sobotka se také odmítl vyjádřit ke zrušení schůzky Lia se slovenským premiérem Robertem Ficem. [celá zpráva]

Investiční fond ano, ale bez peněz od ČR

Za další konkrétní přínos rižského jednání označil Sobotka to, že „bude pokračovat investiční fórum, které každý rok pořádáme“. „Proběhne letos na podzim, ale počítá se s ním také v příštím roce, to už je součástí plánu,“ dodal. V rižských směrnicích je podle něj zmíněno i pokračování spolupráce v oblasti zdravotnictví, kde se počítá s účastí Česka, které „bude aktivní i ve spolupráci regionů“.

Foto: Michal Mocek, Právo

Přívrženci Číny u místa konání summitu

Foto: Michal Mocek, Právo

Premiéři Lotyšska a Číny Maris Kučinskis a Li Kche-čchiang oznámili při jednání, že bude vytvořen investiční fond skupiny 16+1. Sobotka k tomu za Česko řekl: „My jsme podpořili myšlenku tohoto fondu. ČR se na něm nebude podílet tím, že bychom do toho dávali státní peníze, ale je možné, že některé privátní subjekty z Česka budou participovat na financování tohoto fondu a budou se podílet na rozhodování o tom, jaké projekty z něj budou podpořeny. Necháváme tuto iniciativu na privátních investorech.“

Orbán: Otevřme se Číně

Při vystoupení na summitu zmínil Sobotka i zájem o spolupráci v oblasti zemědělství. „Budeme se snažit i nadále zajistit potřebné certifikace a využít možnosti, které skýtá velký čínský trh. Předseda čínské vlády zmínil možnosti a otevřenost čínského trhu pro dovoz potravin ze zemí střední Evropy. Teď je důležité, aby firmy toho využily a ministerstvo zemědělství by jim mělo poskytnout podporu,“ uvedl.

Šéf čínské vlády po jednání ujišťoval, že účastí na summitu dává jeho země celému regionu středovýchodní Evropy jasně najevo svou otevřenost pro další rozvoj globálního obchodu. Maďarský premiér Viktor Orbán, který bude hostitelem summitu 16+1 příští rok, pak apeloval: „Kooperace 16 zemí s Čínou je i ve prospěch Evropské unie. Ta hospodářsky stagnuje a otevřít se největší ekonomice světa jí může jen prospět.“

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám