Hlavní obsah

Česko bude prosazovat, aby kotle a krby nezdražily

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Ke kritice návrhu nařízení Evropské komise, který by od července 2027 mohl vést k až dvojnásobnému zdražení nových krbů nebo kamen, se po asociacích z oboru připojil i stát. Hodlá neúměrnému zvýšení cen zamezit při nadcházejícím jednání na evropské úrovni. Komise mimo jiné navrhla výrazné zpřísnění emisí topidel a také nutnost jejich připojení k elektrické síti.

Foto: Jan Planička

Ilustrační foto

Článek

„Jednoznačně nesouhlasím s návrhem Evropské komise, který by zpřísněním regulací ohrozil topení dřevem,“ sdělil Novinkám ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Uvedl, že dřevo je obnovitelný zdroj a představuje také energetickou nezávislost. „Proto také v programu Nová zelená úsporám podporujeme výměnu starých uhelných kotlů za modernější kotle na biomasu, tedy kusové dřevo nebo třeba pelety. Je potřeba tento domácí zdroj podporovat,“ dodal ministr.

„S návrhem nařízení Evropské komise, které se týká kotlů a lokálních topidel na tuhá paliva, Česko nesouhlasí a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ uvedl na síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Návrh Evropské komise by zdražil krby a kamna až dvojnásobně, varují výrobci

Ekonomika

Cílem podle něj je, aby evropská zelená politika odpovídala technologickému vývoji a neměla neúměrné dopady na peněženky českých domácností a firem.

Podle mluvčího resortu Marka Vošahlíka by zpřísnění požadavků mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. „Tento typ kotlů by měl zůstat na trhu jako jedna z možných alternativ způsobu vytápění,“ řekl Novinkám.

Doplnil, že se jedná o první návrh Komise, který bude dále projednáván a připomínkován. „Budeme prosazovat, aby návrh prošel revizí a odpovídal reálným možnostem,“ dodal.

Nižší emise a připojení k elektřině

Návrh podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského úředníci Evropské komise s nikým nekonzultovali, proto předpokládá, že se bude měnit.

„Některé návrhy jsou nesmyslné. Kdyby to tak zůstalo, nebylo by možné si koupit obyčejná krbové kamna bez úprav a připojení k elektrice. A veškeré kotle by to zdražilo na dvojnásobek,“ řekl Novinkám.

Vyšší modely by podle něj měly velmi přísné emisní limity, z nichž některé by byly nesplnitelné a další se nedají ani měřit. „Kotle a kamna by dostaly filtry, řízení spalování, což by je dramaticky zdražilo,“ upřesnil.

Podle předsedy Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michala Bartošky by návrh v současné podobě vedl k tomu, že by zmizel zájem lidí nahrazovat stará neekologická topidla moderními kamny a krby.

Nelíbí se mu ani záměr, aby se musela lokální topidla na dřevo připojit k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu.

„Tímto by zmizela jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích. Právě kvůli tomuto aspektu si přitom lidé krby a kamna často pořizují,“ sdělil Novinkám Bartoška.

Kromě toho by se také měly radikálně snížit emise CO2 z 1500 miligramů na 500. „Výrobci krbů a kamen napříč Evropou přitom už nyní avizují, že i přes neustálý vývoj a modernizaci topidel by bylo extrémně náročné nově navrhované podmínky splnit,“ dodal.

Restrikce zabraly. Zájem o nové kotle na dřevo vzrostl o polovinu

Ekonomika

Výběr článků

Načítám